С коминтерновско удряне по масата Македония няма как да стане член на Европейския съюз.
Отношенията със Северна Македония
В Скопие някой си въобразява, че България от братски чувства и солидарност ще направи отстъпки. Разчитат и че някой отвън ще натисне България. Това обаче няма да стане.
Тази категорична позиция заяви военният министър и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов в предаването „Тази сутрин“ по БТВ.
Как точно си представяте, че парламентът би гласувал нещо такова и едно отстъпване от позицията на България да мине през което и да е НС. Ще видим след седмица какво ще стане, закани се Каракачанов и предупреди:
Изборът дали ще бъдат част от ЕС е техен.
Няма как с коминтерновско удряне по масата да станат членове на Европейския съюз.
Лидерът на ВМРО увери отново, че Договорът за добросъседство със Северна Македония е достатъчно добър, но ако се спазва. Една година след подписването му той вече не се спазва. Договорът е първа стъпка за приемане в НАТО. Спазването му е втората стъпка за приемане в ЕС.
По думите на Каракачанов няма дипломатически натиск от Германия. По време на визитата си в САЩ той обяснил генезиса на балканските проблеми, позовавайки се на американски източници.
Приятелството си е приятелство, братството си е братство, но договорите и добрият тон трябва да се спазват.
Ние не искаме да ходим на Капалъ чарши да спорим чий е Гоце Делчев, посочи Каракачанов. Той настоя, че България и българският народ трябва да си защитават националния интерес.
Лидерът на ВМРО обясни, че ние не караме Скопие и македонците да се отказват от националната си идентичност:
Но да бъдат така добри да си я създават според фактите и от когато е създадена с огън и меч след 1944 г. До 44-та година историята е обща – това е история на един народ. Съвместна история имаме с Османската империя, с Византия, с арменския народ, но не и с македонците.
Едно „клякане“ на Скопие сега би означавало бъдещи проблеми, според Каракачанов. Включително и такива като претенции да се учи измисления македонски език в Кюстендилско след време.
Не е дошло време за разкриване на полеви болници
Армията може да се включи с транспортните си средства и полевите си болници. Не мисля, че е дошло време да разпъваме полеви болници, заяви Красимир Каракачанов.

Според него ще е по-ефикасно да се използват първо почивни бази и хотели. Напомни, че
големият проблем е в недостига на медици.
Каракачанов обяви, че в Министерството на отбраната – военни и цивилни, заразените с коронавирус са около 300 души.
Има няколко висши офицери, единият от които е изписаният вече ген. Петров (ген. Димитър Петров, началник на ВВС). Има още няколко висши офицери, които все още са на лечение в болница, уточни министърът на отбраната.
Отношенията с президента
Самият Каракачанов беше поставен под карантина като контактно лице на ген. Петров.
Заради казуса се стигна и до напрежение между правителството и президента Румен Радев. Държавният глава също беше в контакт с началника на ВСС, но въпреки това отиде на посещение в Талин, което беше прекратено от домакините заради информация, че Радев е контактувал със заразен с COVID-19. Президентът обвини „доброжелатели“ в България, че са му спретнали „активно мероприятие“.
Вместо да развиваме конспиративни теории, по-добре да избегнеш една неприятна ситуация, каквато е зараза с COVID-19, коментира Каракачанов.
На въпроса дали е трябвало държавният глава да бъде поставен под карантина той отговори:
Би следвало сериозно да се замисли по този въпрос.
Той напомни, че много от участниците във форума „Три морета“ са се включили дистанционно заради пандемията.