Отбраната на България е национален приоритет и задача на всяко правителство.
Отбраната на България се модернизира! Факт е, че през последните години се отделиха много средства за модернизация на остарялото въоръжение на българската армия. В това отношение не могат да се отрекат усилията на ръководството на военното министерство.
Последният положителен пример е подписаната преди дни Пътна карта за военно сътрудничество между България и САЩ за следващите 10 години.
Тези факти изброи в студиото на „Темите“ по ТВ Европа депутатът от ВМРО и член на ПГ на ОП доц. Милен Михов.
Той коментира изразено несъгласие по проектите за самолетите от страна на опозицията:
Проектът за модернизация е гласуван от НС, включително и от депутатите на БСП. Той предвижда извеждането от състава ВВС на сега съществуваща една бойна ескадрила МиГ-29. Защото тези самолети са на края на своя жизнен цикъл. Проектът предвижда подмяната с нови многоцелеви самолети – същия брой 16. В момента е в ход реализацията на първата част – придобиването на 8 бойни самолета Ф-16 блок 70. Част от нашите пилоти вече се подготвят в САЩ. Изпълнението на втората част на проекта трябва да стане планомерно, последователно.
По отношение на останалата част от ескадрилата Михов обясни:
САЩ предлагат с първата пратка да получим още 8 – за да стане цяла ескадрила. Това поражда много въпроси. Те са свързани с логистиката, подготовката на пилоти, обслужването на машините и т.н. Ключовият въпрос е цената. Ето защо МО и военният министър Каракачанов поставиха тези въпроси на американската страна. Ясно е, че последващите процедури ще бъдат доста дълъг процес. Следващите правителства са длъжни да го реализират. Това е в интерес на националната сигурност и въоръжените ни сили. Представлява съществен елемент от плана за превъоръжаване на българската армия.
Относно средствата за отбрана Михов заяви:
Да, парите за отбрана се увеличиха. Но ако погледнем като процент спрямо БВП, не бихме могли да кажем такова нещо. Все още бюджетът за отбрана е далеч под тези 2%, които трябва да достигнем.
Депутатът даде пример, че при влизането на България в НАТО бюджетът за отбрана е бил над 3,5% от БВП. Затова той е на мнение, че сме далеч от нивата в сравнение с времето при влизането ни в алианса.
За отбрана се отделят два пъти по-малко средства, отколкото за образование. Тази сметка направи Михов, който е член и на комисията по образование, и на тази по отбрана в НС.
Милен Михов е категоричен, че страната ни трябва да полага усилия за повишаване на отбраната, заради:
Ситуацията с изострените международни отношения в региона;
Натрупани от много време дефицити във военната политика на страната.
В сферата на отбраната България трябва води последователна политика
и да има политически консенсус, категоричен е той.
Михов подчерта, че е на финала на изготвянето на стратегическия преглед на отбраната и въоръжените сили, който върви със стратегически преглед на системата за национална сигурност. Двата основни документи скоро ще влезнат в НС.
Те са много важни за постигане на реална картина за състоянието на отбраната.
В предаването той коментира и предложението на Обединените патриоти 24 май да е Празник на българската писменост, просвета и култура.
Цялото интервю проследете във видеото >>>