Да защитим своето достойнство. Това, което се очакваше и което е правилната българска позиция.
България защити националното си достойнство. Така вицепремиерът Красимир Каракачанов коментира отказа на страната ни да подкрепи Република Северна Македония за започване на преговорен процес за членство в ЕС. Това бяха категоричните думи на вицепремиера, които заяви в ефира на БНТ.
Красимир Каракачанов:
България потвърди своята позиция, че не приема преговорната рамка, предложена от председателстващия, защото проблемите между Северна Македония не са изчистени. Това, което се очакваше и което е правилната българска позиция. Даваме шанс на колегите в Северна Македония следващите месеци да коригират своята позиция и да седнат на масата на преговорите, със сериозни намерения, а не само с намерение да минат между капките. България защити своето национално достойнство, защити своята история и достойнството на българските граждани.
Македония е националният идеал на България, а в края на краищата всяка нация трябва да има един идеал. Това е цитат от „Дейли телеграф“ от 1924 г., с който започва книгата на Красимир Каракачанов „ВМРО – история на една борба“, 2013.
Темата коментира и в „Нашият ден“ по БНР.
Каракачанов каза, че можеше българската държавна политика да бъде доста по-активна, но въпреки всичко България се движеше в правилната посока.
България беше първата държава, която призна независимостта на Македония. Благодарение на българската дипломация и някои други държави също признаха Македония. Каракачанов напомни, че президентът Желев е успял да убеди руския президент Елцин да признае Македония именно в София.
Признанието на България предотврати военния конфликт, какъвто го познаваме в Босна, Херцеговина, Хърватско, а после и в Косово. Милошевич нямаше интерес да въвлича във вътрешен конфликт и външни държави като България. Това спести на Македония много кръв, много сълзи, много страдания и разрушения.
Каракачанов изрази съжаление, че от другата страна политическият елит на Македония – ляв или десен (като генезис той е проюгославски, просръбски елит и досега) – е отговарял с враждебни действия. Той даде за пример арестите, делата и глобите за хора, които внасят български книги и вестници. Пазят се от 90-те години протоколи за изземване на български вестници… административни присъди…
И ден-днешен виждаме, че въпреки усилията на България скопският елит живее в един собствен измислен от Белград свят. И то с цел да насажда омраза към българите и България.
България всъщност казва „не“ не на Република Македония и на нейните граждани, България казва „не“ на този език на омразата. „Не“ на всички опити през последните 30 години да се краде, фалшифицира и манипулира българската история.
Вицепремиерът подчерта, че сме се опитали да дадем една друга – европейска перспектива на Македония, визирайки Договора за сътрудничество от 1 август 2017 г.
Политиката на Македония не се измени ни на йота. Освен голи декларации от страна на премиера Заев и някои министри – продължават фалшификациите на българската история…
Ние им казахме:
„С това отношение към идентичността на целокупния български народ няма как да се съгласим.“
В Скопие разчитаха, че някой друг – по-голям и по-силен от България ще ни принуди да загърбим нашия национален интерес.
Аз поисках ясни индикации, че Северна Македония няма да предяви малцинствени претенции в България, както и да престане езикът на омразата, излъчван от македонските медии и учебници. Скопие не даде такива гаранции и не пожела да говори въобще.
Имах чувството, докато водехме преговорите, че се опитваме нещо насила да вкараме Северна Македония в ЕС. Имах чувството, че не Македония кандидатства за ЕС, а България кандидатства за ЕС. И се моли на тези хора да бъдат нормални, да бъдат добри съседи.
С такъв тон, с такава политика – България няма друг ход, освен да каже „не“. Докато тези хора не разберат, че никой на може да притиска България. Категоричен беше Красимир Каракачанов.