Разраства се Организацията във Врачанско
На 23 октомври в село Струпец, община Роман, беше учредена поредната нова структура на ВМРО. Датата не е избрана случайно. На този ден преди 127 години през 1893 г. в Солун шестима млади македонски българи създават революционната организация ВМРО. Това са д-р Христо Татарчев, Иван Хаджиниколов, Дамян Груев, Христо Батанджиев, Андон Димитров и Петър Попарсов. Организацията си поставя за цел освобождението на останалите под турско робство българи. През годините организацията носи различни имена – от Български македоно-одрински революционни комитети до най-популярното – Вътрешна македоно-одринска революционна организация.
На събитието по учредяване на нова структура в Струпец присъства депутатът Красимир Богданов. Там бяха и общинският съветник в ОбС – Враца Момчил Янков, общинските председатели на ВМРО в Роман Марин Връбчев и в Криводол д-р Тихомир Тодоров. Присъстваха и председатели на организации от областта и симпатизанти.
За председател на новата структура в Струпец беше избрана Радка Нанова.
Депутатът Богданов с плакет за активна дейност
По повод годишнината от създаването на патриотичната организация на Красимир Богданов беше връчен плакет. Плакетът е заради неуморната му работа и усилия за съхраняването на българщината. Наградата също така е за патриотизма и активната му работа като народен представител.
депутатът Красимир Богданов получи плакет депутатът Красимир Богданов получи плакет По време на учредяването на нова организация на ВМРО в Струпец депутатът Красимир Богданов получи плакет Учредяване на нова структура на ВМРО в Струпец Учредяване на нова структура на ВМРО в Струпец Учредяване на нова организация на ВМРО в Струпец
Паметната плоча в Струпец
Освен нова структура в село Струпец бе открита и паметна плоча на войводата Гено Димитров. Той е роден в Струпец през 1877 г. Подобно на много други младежи в свободна България, след като завършва четвърто отделение се насочва към военната кариера.
През 1899 г. Гено Димитров вече е старши подофицер в шеста батарея на Втори артилерийски полк. Той е част от Шеста пехотна бдинска дивизия. В тези години българската армия е обладана от висок патриотичен дух. Идеята за освобождението на „брата роб“ оттатък Рила и Пирин разпалва сърцата на младите военни.
В началото на март 1903 година четите на Гено Димитров, Христо Съчанов и Стоян Бъчваров влизат в щипското село Карбинци. След предателство властите научават за това и обсаждат селото с войска и башибозук. В тежко сражение на 14 (27 нов стил) март 1903 г. са убити всички четници, заедно с войводите им.