Енергетиката е въпрос на политика, а обща такава в ЕС няма, защото всяка държава защитава интересите си. Ярък пример е Германия, която строи „Северен поток“, докато на нас ни обясняват, че „Южен поток“ е нещо лошо.
Това посочи председателят на ВМРО Красимир Каракачанов в предизборен дебат в сутрешния блок на ТВ7. Той е кандидат за член на Европейския парламент от листата на коалиция „България без цензура, ВМРО, ЗНС, Гергьовден“ и заема почетното 17-то място. Дискусията, прераснала в спор, с представители на други партии бе във връзка с българската енергетика в контекста на членството ни в Европейския съюз.
Според Каракачанов българите се интересуват от две неща – кой е замесен в корупционните схеми в енергетиката и цената на тока. България е пропуснала част от възможностите си за диверсифициране на енергийните доставки. Такава възможност е била проекта „Син поток“, който е прибран от Турция.
Основен проблем е, че българските граждани бяха вкарани под ярема на три чужди енергийни фирми – ЕРП-тата. Между тях няма конкуренция, а играят в картел. Докато не се либерализира пазарът на електроенергия, тези три дружества ще продължат да мачкат хората, посочи Каракачанов.
По отношение на „Южен поток“ председателят на ВМРО заяви, че инвестицията би ни излязла 3 милиарда, но освен парите, трябва да се обърне внимание и на момента, че строителството му би осигурило 5 000 работни места в най-бедния регион на страната – Северозападна България.
България трябва да договори цената на транзитирането – около 400 млн. евро годишно, но по-важно е дали ще можем да транзитираме газ, ако разработим нашите находища, допълни Каракачанов.
Безсмислени политически дебати ощетиха българския национален интерес. Играем си на леви и десни, на Изток и Запад, а пропускаме всички шансове. Истината е, че през годините в енергетиката се крадеше най-много. Време е, след 25 години преход, да видим кой е крал и да го пратим в затвора, категоричен бе Каракачанов, припомняйки законопроекта „Чисти ръце“.