Текст на зам.-председателя на ВМРО Ангел Джамбазки
Така може да бъде „определен” политическият модел на допитване до народа, предложен от председателя на НС госпожа Цачева. Госпожата се възмути, че няма „орган”, който да преценява кой въпрос е подходящ за референдум и кой не е. Сам по себе си подобен „орган” отрича всяка възможност за провеждане на каквото и да било допитване до народа, провокирано от и без това хилавото гражданско общество. Наличието на такъв орган предполага държавата още да живее в ерата на „комунизЪма”. Дирижирани „референдуми”, разрешени от разни „органи”, обикновено въоръжени с шмайзери, а не с писалки, са се провеждали на два пъти в българската история – и все по времето на „демократичното” владеене на БКП. Където е членувала и госпожата Цачева.
Тази мъдра идея, вероятно основана на тезисите от Априлския пленум, беше споделена от нея по време на кръгла маса, проведена в НС, посветена на ЗПУГДВМС. Притесненията на госпожата идват от незнанието какво да направи с подписката за свикване на национален референдум, организирана от ВМРО и ТВ „СКАТ”, в която повече от 330 хиляди български граждани ясно изразиха своята позиция. Позиция за свикване на такъв референдум и позиция против членството на Турция в ЕС. Законът (ЗПУГДВМС) ясно я задължава да проведе заседание в НС, на което да бъде разискван въпроса и да бъде взето решение – да се проведе или да не се проведе такъв референдум. Прочее 330 хил подписа (в случая – гласа за референдум) са много повече, отколкото вероятно госпожата би получила в своя подкрепа, ако дръзне да се яви на някакви избори, извън и отделно от мощното крило на министър-председателя. Вероятно са с 229 998 повече, ако приемем, че госпожата и съпруга й имат право на глас.
Според госпожа Цачева българското Народно събрание няма „компетентност” (???) да се произнесе по въпроса за бъдещото членство на Турция в ЕС. Бих казал, че няма топки, компетентност има. Поне според КРБ, в която българските народни представители се кълнат. Очевидно, без да я четат. И точно защото в Народното събрание има сериозни липси (на топки, не на компетентност) ние – ВМРО и СКАТ – събрахме тези подписи, за да се допитаме до българския народ. Чинно, по закон. За пръв път в българската история се прави законен опит за свикване на национален референдум. Изпълнихме всички законови изисквания, попълнихме безбройните формуляри, внесохме подписите и сега настояваме българското Народно събрание да не бяга от отговорност и неговият председател да не търси под вола теле, а да заяви ясно и недвусмислено – провежда или не провежда референдум за българската позиция по членството на Турция в ЕС. И защо. За да знаем кой български политик чии интереси защитава.
29 септември 2010
Авторско право © 2013 ВМРО