spot_img
НачалоНародно събраниеПетрова: По-евтините лекарства са мисия за ВМРО

Петрова: По-евтините лекарства са мисия за ВМРО

В интервю за специализирания вестник „Доктор“, озаглавено „Скъпите лекарства са мародерство“, народният представител от Патриотичния фронт и председател на Националната женска организация на ВМРО д-р Султанка Петрова коментира темата за намаляване на ДДС върху медикаментите и другите механизми за поевтиняването им. Патриотите подготвят и законодателни изменения, с които да се постигне това.
Д-р Петрова, Световната банка препоръча на страната ни да намали ДДС върху лекарствата. Какво е Вашето мнение?
Гъвкавата промяна на ДДС за стоки от първа необходимост – лекарства, учебници, детски стоки и др., бе част от политическата платформа на ВМРО, зад която застана и парламентарната група на Патриотичния фронт. Наш дълг е да работим именно в тази посока, затова и приветствам констатацията на Световната банка. В България сме свикнали да си затваряме очите пред сериозните проблеми, докато не ни се „скарат“ от вън. Едва тогава институциите се вслушват в разумните предложения. В тази връзка аз като председател на Националната женска организация на ВМРО и народен представител от Патриотичният фронт, заедно с моите колеги, ще продължа дебата за намаляване на ДДС върху лекарствата, за да можем да гарантираме на българина достъп до качествено лечение.
В тази връзка предстои с колегите от Патриотичния фронт да изготвим и да внесен проектозакон, в който да залегне тази промяна.
В момента в България плащаме най-високия данък върху лекарствата – 20%. Има страни-членки на Европейския съюз, в които няма такова ДДС – например Англия и Малта. А във Франция и Кипър са определили ДДС в размер на символичните 5%. В други европейски държави варира между 8 и 10%.
Стана ясно, че лекарства, произведени в България, се продават на двойно по-ниски цени в съседна Македония. Как си обяснявате това?
Именно през 2012 г. ВМРО излезе с декларация, в която се настоява за по-строг обществен контрол над комисията по цени и реимбурсиране към здравното министерство. Фармацевтичните компании явно са намерили едно толерантно отношение в лицето на държавни чиновници. Нарекохме скъпите лекарства мародерство, защото българската нация е най-бързо умиращата и най-болната в Европейския съюз. В същото време сме принудени да купуваме най-скъпите лекарства.
От друга страна в Македония ДДС върху лекарствата са скромните 5 % – от там идва драстичната разлика в цените. Това е доказателство, че една подобна мярка ще има благоприятен ефект върху българския пациент. Когато живееш с минимална пенсия, не би могъл да си позволиш да закупуваш непосилно скъпите лекарства, които се облагат с 20 % данък.  Много хора са принудени да се отказват от лечение, да пътуват в съседни страни, за да си купят по-евтино лекарства, а други набират средства чрез есемеси или благотворителни кампании. Така много от българските граждани са принудени да оцеляват, вместо да живеят достойно.
Но такава мярка ще нанесе удар по държавния бюджет. Смятате ли, че правителството е готово на такава стъпка?
Икономическият интерес не може да бъде за сметка на социалния ангажимент и на хуманното отношение. Българинът е най-беден и най-болен. Допустимо ли е държавата да печели от болестта на нацията? Напълно не подкрепям всяка финансова дисциплина, която е за сметка здравето на човек. Здравето няма цвят, няма и цена!
За година в здравеопазването се харчат около 6 млрд лв., като 38 % от тях са за лекарства. Статистиката за страните от Европейския съюз показва, че те отделят средно по 28 %. Ако ДДС-то у нас се намали или премахне, държавата ще разполага с допълнителен финансов ресурс, около 160 млн. лв., който да се използва за подобряване качеството на здравните услуги.
Наред с това, намаляването на ДДС върху лекарствата ще има благотворен своевременен ефект – както върху Здравната каса, така и върху джоба на хората. Правилната политика се корени в баланса, затова трябва да се стремим да достигнем етап на задоволяване потребностите и на държавата, и на отделния гражданин. Не ни е нужна богата България без българи, а и без качествено лечение нацията просто ще изчезне. Трябва да бъдем отговорни и и да се стремим към справедливост.
Какво е мнението Ви за предложението на здравния министър Петър Москов за изграждане на общ лекарствен пазар с Гърция и Румъния?
Да, това е друг механизъм за намаляване цената на лекарствата. България е малка страна, следователно и количеството на внасяните медикаменти е по-скромно спрямо тези с по-голямо население и съответно по-голямо потребление. Това не позволява на производителите да намаляват цените на закупуваните от страната ни лекарства, защото нямат икономически интерес. Ако се обединим в общ пазар, мащабът на вноса ще бъде значително по-голям, а от там и отстъпките в цените.
Другата идея – създаване на борса с лекарствени продукти, от която лечебните заведения ще закупуват медикаментите на най-ниски цени, е също правилна стъпка, за която адмирирам екипа на здравното министерство. Явно е, че годините на преход разболяха здравната система – радвам се, че министър Москов е склонен на радикални промени, за да се доближи здравеопазването ни до европейските стандарти за качество.

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ