Лидерът на ВМРО – Българско национално движение Красимир Каракачанов – гост в „Седмицата” на Дарик:
Четвърти мандат лидер, преизбран миналата седмица.
Толкова ли станаха?
Да. Защо така безалтернативно е във вашата партия?
Защо безалтернативно? Имаше четири кандидатури. Винаги е имало по две, на последния конгрес миналата неделя бяха четири. Така че е съвсем нормален процес.
Референдумът. Ще бъде ли активно ВМРО в референдума за атомната… ядрената електроцентрала, както я нарекоха във въпроса, при положение че всъщност въпросът е обеззъбен, отпадайки „Белене” от него?
Значи, ВМРО винаги е било за това българският народ по важни въпроси да бъде питан. Ако помните, 2001-2002 г. заедно с този комитет за защита на „Козлодуй” събрахме 512 000 подписа и искахме референдум за запазването на трети и четвърти блок. Ние миналата… преди две години събрахме 340 000 подписа и искахме референдум против членството на Турция в Европейския съюз. Аз смятам, че по важните въпроси българските граждани трябва да бъдат питани. Истината обаче е, че ГЕРБ опорочиха тази идея, защото въпросът, който те задават, няма нищо общо с въпроса, под който аз се разписах като гражданин, защото аз с подписа си подкрепих искането за референдум за „Белене”. Начинът, по който те го направиха, показа две неща – първо, че ги е страх от темата „Белене” и подлагането на референдум, и второ, че не уважават волята на своите избиратели, включително на българските граждани. Така че до голяма степен този референдум се обезсмисли, говоря като тема за „Белене”. Тепърва…
Аз затова ви питам дали ще се занимавате да водите кампании, при положение че те всички изглеждат „за”, макар че днес Делян Добрев, министърът на икономиката, каза личната си позиция, че той ще гласува „против” на референдума…
Вижте, в това правителство има толкова случайни хора, които са тотално некомпетентни. Не може да си министър и да говориш, че си против ядрената енергетика. Дали ще…
Не, той казва, че ще е „против”, защото разбира във въпроса това, което и вие казвате, че трябва да се разбира – „Белене”.
Лошото е, че голяма част от министрите от нищо не разбират, а повтарят като папагали позициите на един или друг външен фактор или на някой свой началник. Това е целият проблем в това управление – тоталната некомпетентност. Сега, Делян Добрев, моите уважения към него, стана министър, ама с изказванията, които прави до момента, откакто е станал министър, показва вопиюща некомпетентност. Така че ако той заяви, че ще гласува „против”, аз мисля, че нормалните хора ще се организират да гласуват „за”. Защото, няма какво да се лъжем, всички тези приказки за зависимост, една или друга, са едни балони. Ние без ядрена енергетика буквално след няколко години се обричаме на проблеми с електроенергията в България. 2017 г. ще бъде поставен въпросът за затварянето на трети и четвърти блок на АЕЦ „Козлодуй”, това е съвсем скоро, да го проточим този въпрос няколко години, но това означава, че в рамките на следващите максимум 10 години България може да се окаже без ядрени мощности и да разчита на закупуване на електроенергия от други страни – Румъния или Турция, която изгражда… има амбициозна ядрена програма, като начало пет реактора започва да изгражда Турция, същите руски реактори…
Добре, но при положителен отговор, за какъвто сте и вие, на този референдум, дори и да приемем, че участието бъде достатъчно високо, което мнозина подлагат под съмнение, но при положителен отговор, кой всъщност ще построи централата? На това няма отговор. Нали българите казват – хубаво е по принцип да има, ако някой намери едни пари, или дай да дадем всички от данъците си да я построим…
Вижте, това също е спекулативен въпрос, с който правителството се опитва да се измъкне от темата за ядрената енергетика – било много скъпо, трябва да го плащаме. Фактът, че се появи един потенциален инвеститор, показва, че той си е направил добре сметката. Няма губеща ядрена централа никъде в света. Аз такъв случай не знам. Фактът, че… значи, няма как да бъде построен, и това е другата голяма лъжа, той щял да бъде спестен… щял да бъде построен от нашите данъци. Ще бъде построен който и да е реактор, дали ще бъде в „Козлодуй”, или в „Белене”, със заем, ще бъде построен със съучастието и на външни инвеститори. Така че просто начинът, по който говори това правителство за ядрената енергетика, той е обиден за обикновения български гражданин. Освен че издава некомпетентност, издава това, че това правителство малко или много с поведението си в ядрената енергетика на практика не мисли за българския национален интерес, а обслужва външни интереси. Хайде да кажем за какво става дума. Става дума за две много простички неща. Преди около 10-12 години бяха продадени два от ТЕЦ-овете в „Марица изток”. Тогава бяха сключени договори, фирмата е американска, разбира се, бяха сключени договори за едни количества и едни цени, които са многократно по-високи от електроенергията в АЕЦ „Козлодуй”. Естествено, че това американско лоби няма интерес ние да строим алтернативни източници, от които в един ден едно нормално правителство ще им каже – господа, защо да купуваме от вас на три пъти по-високи цени, като ние си произвеждаме по-евтино. Елементарничко. От друга страна, темата с т.нар. руска зависимост. Пак казвам, тя до голяма степен е измислена, защото… ако помните премиерът какво каза – ще спрем „Белене” и там ще правим газова централа. Ами, този газ откъде ще го вземем пак? Значи, докато България няма собствени ресурси, ако такива, разбира се, има, е добре, т.е. ако бъдат открити тепърва, е добре, ако няма, ние сме обречени малко или много да бъдем в тази зависимост, купувайки си суровините от някой друг. Разбира се, освен „Южен поток”, ако бъде изграден и „Набуко”, ние ще станем по-малко зависими. Ако изградим тези газови връзки България-Румъния, България-Турция, България-Гърция, ще бъдем по-малко зависими от руската газ. Но генерално да говорим, че като спрем „Белене” ние ще станем независими, просто е толкова несериозно, колкото… все едно да говориш с някой на Женския пазар.
След критичната позиция по енергийната тема към правителството, да видим дали обаче одобрявате втвърдяването на тона спрямо Македония?
Разбира се, че го втвърдявам, даже аз излязох с позиция вчера.
Не, не вие… одобрявате втвърдяването на президента…
Напълно…
…на външния министър…
И на правителството по темата с отношенията ни с балканските ни съседи. Аз винаги съм казвал, че България не може да бъде велика сила и няма нужда да се бутаме в Иран, Ирак, Сирия или в Патагония, но ние сме били географски, политически и исторически фактор на Балканите и трябва да гоним тази си роля – ние да бъдем фактор на Балканите. Без адекватна външна политика ние не сме фактор на Балканите…
Да, но възраженията са, че сега България започва да се държи с Македония като Гърция.
Вижте, Гърция…
Гърция успя да направи мръсно на Македония за НАТО, македонците не влязоха благодарение на гръцката позиция, сега България, месец и половина преди, даже по-малко преди съвета на Европейския съюз през декември в Брюксел, на който трябва да се вземе решение дали Македония да бъде поканена за водене на преговори за членство, сега България казва, че…
Втвърдява тона…
…е готова, да, че е готова да попречи.
Сега, трябва да направим, трябва да направим голяма разлика между мотивите, с които Гърция заемаше тази позиция спрямо Македония, и мотивите, с които България трябва да поставя условия на Македония. Първо, в геостратегически план погледнато, това не е… геополитиката не е от днес за утре, в последните сто години политиката на Атина и на Белград винаги е била да имат обща граница. Говорейки сега за Балканската война и стогодишнината, вижте какво се случи… и Балканската, и Междусъюзническата, и Първата световна война. Между другото идеята за обща граница между Югославия, вече несъществуваща Югославия, и Гърция е една идея, която беше лансирана от гръцкия премиер още 1991 г. Помните, че премиерът Попов, тогавашния български министър-председател, отказа подобно делене на Македония. Гръцката позиция… тъй като Гърция е, така да се каже, заобиколена от страни, към които има специфични отношения и политика… Гърция си търсеше предтекста, за да не допусне, първо, признаването на Македония и след това нейното влизане в НАТО и в Европейския съюз. Давам пример, те първо се захванаха със знамето. Да, беше изключително голяма глупост от страна на Скопие да използва звездата на Вергина, но нека да не забравяме, че и Гърция… До 1991-1992 г. Гърция наричаше своите територии Тракия и Македония, които усвои след Балканската война, тя ги наричаше Северна Гърция. Имаше министерство в Солун, което беше Министерство за Северна Гърция. 1991 или 1992 г., вече точно не помня, те промениха това наименование – Министерство за Македония и Тракия. И от гледна точка… думата Македония в Гърция беше десетилетия наред забранявана, защото думата Македония и македонец беше синоним на българин и България. И това беше забранявано. В момента, в който тръгна да се разпада Югославия, те просто смениха тезата, започнаха да използват името Македония и казаха – ама то е гръцко наименование. Което е несериозно като теза. И на базата на това, на базата и на глупавата скопска политика те си изградиха една позиция, която целият свят прие. В същото време ние бяхме първите, които признахме Македония. И 20 години, точно 20 години търпяхме тези, които ние признахме първи, на които помагахме и финансово, имаше един подарък от 10 млн. долара, безвъзмезден, 1992-1993 г., заради гръцкото ембарго, имаше въоръжение и военна техника, които ние им представихме безвъзмездно, дипломатическа и политическа подкрепа в целия свят… Нека не забравяме, че благодарение на президента Желев руският президент, тогавашен, Елцин именно в София призна Македония. За сметка на това, на нашето добро отношение… бих го нарекъл дори наивно отношение, защото ние смятахме, че след като сме направили едно добро дело, скопските управляващи ще ни разберат и ще се отворят и ще поддържат нормални отношения с нас. Това беше наивно разсъждение. Всъщност като благодарност ние получихме само проблеми, претенции, кражба на историята и най-лошото, което е, преследване на онези граждани на Македония, които и до ден-днешен имат българско национално самосъзнание, а те хич не са малко. От тази гледна точка аз винаги съм критикувал политиката на българските правителства – и на сегашното, и на предишното, на тройната коалиция, и това на Сакскобургготски, за безрезервна подкрепа. Не можеш да подкрепяш безрезервно една съседка, една държава, която ти си признал, която благодарение на теб се е запазила като държава, на която ти си помагал всячески, а в същото време тя ти създава само проблеми – пак казвам, кражбата на историята, възпитаването на хората в един антибългарски дух и най-вече гоненията и репресиите спрямо хората, които имат изявено българско национално самосъзнание. От тази гледна точка позицията на Николай Младенов, на президента Плевнелиев, въобще на правителството, е правилна. Както ги критикувах допреди няколко дни за това, че са прекалено слепи за това, което се случва там, след тази позиция аз смятам, че те взеха един правилен ход. Защото, пак казвам, ние имаме своите интереси.
Т.е. според вас декември България трябва заедно с Гърция да гласува против преговори на Македония с Европейския съюз за членство?
България трябва много ясно да постави своите условия, които докато не бъдат…
Да, ама те… аз чета и вашите условия. Вие поставяте четири условия. Да се спрат репресиите срещу граждани в Македония с българско…
Да, да. Точно така.
…самосъзнание. Сега, то за един месец, нали, е трудно да се прецени спрени ли са, не са ли?
Че кой е казал, че трябва да ги подкрепим следващия месец?
Ами, защото тогава ще се взима решението. Аз затова ви питам как да се гласува… Да се спре речта на омразата срещу България и българските граждани.
Ами, това е… вие видяхте…
На това те веднага отговарят – вестниците са свободни, пишат си каквото искат.
Това не е вярно.
Да се промени образователната система, да спрат фалшификации на българската история е третото условие, което вие поставяте…
Точно така. Абсолютно, абсолютно, точно така.
…в една декларация на ВМРО. Да, обаче те учебниците няма да ги пренапечатат сега, дори при добра воля…
Чакайте, това влизането в НАТО и в Европейския съюз… Интеграцията е процес. Ние също дълго време преговаряхме и ни бяха поставени условия, включително затварянето на трети и четвърти блок…
Въпросът е кое е по-силната позиция, понеже има гласове, и то на сериозни анализатори, че България има, кой го беше казал, поне 80 още възможности, ако започнат преговорите, но не се държи като Гърция, на всяка глава на затварянето да притиска Македония, на взимането на решенията за окончателното членство, подписвания, ратификации и т.н., и има гласове…
Значи, нека изначално…
…които казват – дай сега да ги пуснем…
Това е тотална грешка. Виждате една държава, която икономически е банкрутирала, която… на практика 30 до 40% от населението не признават тази държава, говоря за албанците и мюсюлманското население, тази държава в това си неизгодно положение ни създава всякакви проблеми. Значи, няма международен форум, на който те да не се опитат да злепоставят България – с претенции за македонско малцинство в България, с претенции към нашата история, към нашата политика. Вземете скандала, който направиха с македонските и тракийските евреи… музей на холокоста. Те станаха буквално един флагман на антибългарската политика в Европа. Това нещо не може да бъде толерирано. Ако ние сме нация и държава, която се уважава, ние трябва тези хора да ги поставим на мястото. Вижте реакцията на македонския президент. Тя е изключително глупава. Ама какво да очакваме от бивш член на Централния комитет на Комсомола от Титово време, Георги Иванов? Той казва – ами ние можем да честваме с България датата на признанието на Македония, датата на Европа. Ние не говорим за това нещо. Въобще нито министър Младенов, нито Плевнелиев, президентът, нито аз сме имали мнение, че ние трябва да честваме това. Ние говорим за частите от общата ни история.
Коя дата да честваме?
Ами, ако щете, дори… ако искате, дори нека да честваме годишнината, да речем, от рождението на Гоце Делчев, който е бил български учител, български офицер и революционер, да честваме, ако щете, дори Илинденското въстание.
Неговият гроб е в Скопие, нали?
Неговият гроб е в Скопие, след като 1946 г. …
В църквата…
…в църквата „Св. Спас”, след като 1946 г. нашите комунисти го предадоха на Югославия тогава. Така че това са общите ни неща, а не Денят на Европа. Да, Денят на Европа, ако станат член на Европа, ще го честваме заедно с германците, французите и с тях, разбира се, няма проблем. Но реакцията им показва, че тези хора просто… според мен начинът на мислене е от времето на Студената война, от времето на Титова Югославия.
Четвъртото условие, което поставяте, е да се спре финансирането и насърчаването на незаконни сепаратистки организации в България. Вие казвате, че Скопие плаща…
Разбира се, че плаща.
…на организации… на фона, че нямат пари, казвате от друга страна…
На фона, че нямат пари… Те за антибългарската пропаганда винаги намират пари. Само ще ви дам един прост пример. Няма да казвам колко са служителите в ДАНС, които работят по направлението, да речем, Македония, но се броят на пръстите на едната ръка. Само в Струмица, един от градовете в Македония, граничен град с България, има 11 човека на щат от техните служби за сигурност, които работят против България. В какво се изразява това? Всички онези хора от Струмица, които идват в България, контактуват с ВМРО, контактуват с български държавни институции, заявяват се като българи или учат в България, или подават документи за българско гражданство, са привиквани, разпитвани профилактирани, както се казва. Всички онези, които там, на територията на тази община, Струмица… тези 11 човека, служители на службите, ги тормозят, наблюдават, следят, подслушват и така. Т.е. около 300 човека в македонските служби за сигурност са ангажирани в цяла Македония с работа против България. Е, това не може да продължава. ОМО „Илинден” има документи хиляди, които са документирани, филмирани още от времето на Националната служба за сигурност, преди ДАНС. Вътре може да се види за какво става дума. Включително резидентът на македонските служби под формата на кореспондент на вестник в България идва и те му се отчитат – получихме миналия месец 10 000 марки, тогава имаше марки, похарчихме за това толкова, това толкова, това толкова. Той взема отчетчето и го носи в Скопие. Значи, техните служби за сигурност се бъркат в нашите вътрешни работи. Това не може да го търпи една суверенна държава като България.
Т.е. ясна теза – на съвета през декември България да е против преговори с Македония…
Срещу ясни условия. Сега, дали ще бъдат тези четири условия, които ние сме изпратили, дали ще бъдат в друга форма – пет или три, няма значение, България трябва да постави условия пред Македония. Защото основното нещо в българската външна политика е България да съхранява съзнанието, интересите, да защитава живота и правата на българите извън своите предели.
Накрая – докъде коалицията с „Атака”?
Ами, вие знаете, че още на 5 септември аз лансирах една идея за създаване на патриотичен блок. Към момента тази идея се приема добре от няколко политически формации – ВМРО, „Атака”, „Защита” и други няколко по-малки обществени или политически организации. Това е процес. За мен създаването на патриотичен блок е една реална алтернатива на досегашните 23 години антинационална държавна политика, заради която, както виждате, си говорим има ли нужда от ядрена енергетика, т.е. имаме ли нужда от евтин ток или нямаме, трябва ли с Македония да бъдем по-твърди, трябва ли да защитаваме интересите на българите в Македония или не. Така че един патриотичен блок би могъл да бъде алтернатива на досегашния 23-годишен… аз не бих го нарекъл дори либерален модел, защото той, либерализмът, има други принципи и закони, които за съжаление в България и това не се спазва и не се зачита, тоест да бъде алтернатива на досегашния 23-годишен модел на загърбване на националните интереси, разграбване и унищожаване на държавността и България.
Авторско право © 2013 ВМРО