Автор: Георги Ангелов
През годините ВМРО спазва последователно линия за подкрепа на ядрената енергетика и раздвижването около АЕЦ Белене ни накара да припомним какви биха били ползите за България от евентуалното реализиране на проекта за втора атомна електроцентрала.
Първо, отпадат дължимите от България към Русия 2 милиарда лева за евентуалното нереализиране на проекта. Реализирането на проекта пък от друга страна ще доведе до наливането на 5 милиарда лева в българската икономика за следващите 8 години, което означава хиляди заети на работната площадка по време на строежа и поръчки към десетки български фирми, раздвижването на икономиката на цяла Северна България, която често е пренебрегвана и по-изостанала за сметка на Южна България. След приключването на проекта ще се открият 950 постоянни работни места със заплати доста по-високи от средните за страната – това са 950 български семейства, които ще живеят по-добре. Не трябва да се пренебрегват и приходите от данъци.
Но най-голямата полза ще е осигуряването на енергийното бъдеще и независимост на България за поне 60 години напред. Енергетиката е гръбнакът на една икономика и, ако искаме да имаме каквото и да е било икономическо развитие, е важно да има електроенергия на достъпна цена. В момента като се погледне енергийният микс единствените две предприятия, които държат цената на тока сравнително ниска са АЕЦ „Козлодуй“ и държавната Марица Изток. „Козлодуй“ произвежда ток на цена около 4ст./кВтч, а цената на „Белене“ ще е около 20ст./кВтч, тъй като са нови мощности. Но все пак е много под крайната цена за потребителите в момента след образуването на енергийния микс, а можете да си представите колко по-ниска ще е от средната цена след 8 години, когато всъщност ще е готова централата, особено при тези темпове на растеж на цената за крайния потребител. За сравнение само цената от американската Марица Изток е 150ст./кВтч със задължителен договор за изкупуване за още 14 години, а този откровено антибългарски договор е подписан по времето на управлението на десните сили, които днес ни убеждават, че нямаме нужда от „Белене“. След тях всяко едно правителство също предприемаше откровено анти-български действия в областта на енергетиката – продажбата на ЕРП-тата при НДСВ, неподписването на твърда цена за „Белене“ и отказ да се отворят затворените реактори на „Козлодуй“, когато имаше възможност за това при БСП, спирането на проекта „Белене“ и откровената глупост за монтирането на готовия ректор в „Козлодуй“, което щеше да излезне колкото цялата „Белене“ при ГЕРБ.
Тай като знаем, че ще последват реакции от зеленото лоби ще им припомним, че атомната енергия излиза доста по-зелена от така наречената „зелена“ енергия, като се вземе предвид замърсяването при производството на „зелените“ мощности, за цената и кое е икономически изгодно дори няма да споменаваме.
Също така ще припомним, че големите аварии свързани с атомната енергетика винаги са плод на човешка грешка и то при много стари реактори. Друга възможна реакция би била какво ще правим всичката тази енергия, нали Турция строи централи – тези хора бихме ги посъветвали да прочетат доклада на Световната банка за развитието на икономиката в нашия регион и респективно за необходимата електроенергия – защото развитието на икономиката и енергопотреблението са взаимосвързани. Турция строи централите изцяло да покрие собствените си нужди, а на Балканите все още има недостиг на енергия. Отделно предстои затварянето на стари ТЕЦ-ове.
В същото време ВМРО настоява за възможно най-голям държавен дял и участие в новата централа, защото въпреки всички изброени ползи за икономиката ни ще е хубаво и поне част от чистата печалба на централата да остава в България, а не да изтича навън. Защото не искаме да продължава тенденцията все повече големи вериги и фирми да са с чужди собственици – капиталите и печалбите да изтичат навън, а България да се превръща в нация на продавачките и касиерките. Каква по-хубава анти-кризисна мярка от реализирането на най-големия и най-технологичния проект на България за последните няколко и следващите няколко десетилетия от тази? От ВМРО се надяваме да се прояви най-накрая поне капка разум и държавническо мислене с визия за бъдещето у някой от политиците ни и да се даде зелена светлина на този стратегически важен проект. По възможност с по-голямо държавно участие.
30 септември 2012
ПОВЕЧЕ ПО ТЕМАТА:
ВМРО: Скроиха ни ново атомно „Ку-ку” с „Белене“
„За“ АЕЦ „Белене“
Авторско право © 2013 ВМРО