„Македонското ръкописно богатство през вековете” ще бъде официално представено в Кралския музей на Брюксел през октомври. Сред „македонските гордости“ са „Стружкият сборник” с творби на Св. Климент Охридски, църковно нотно песнопение, Бенчевското четвероевангелие, фрагменти и пергаменти. Целта на изложбата е да покаже хилядолетната славянска културно-писмена историческа традиция.
Реакциите на българските историци и експерти не закъсняха.
Това не е първият случай, в който Македония представя българско наследство като свое. Би било логично, ако наистина се казваше, че става дума за наследство на средновековна България, а не за някаква митологизирана „македонска култура”, каквато през Средновековието не съществува, коментира историкът доц. Пламен Павлов в интервю.
За пореден път македонската държава извършва една груба провокация към България. Това стана нещо обичайно през последните години и в този смисъл – отсъствието на реакция от българските институции е най-малкото смущаващо, допълва той.
Не е възможно старобългарските писмени паметници да бъдат свързвани с македонската историческа традиция, тъй като македонската държавност датира от 8 септември 1991 г., а претенциите за македонска нация са свързани с 1945 г. Това е позицията на български експерти.
ВМРО.бг се надява в най-скоро време да може да представи позицията и на българските институции.
28 август 2012
Измислената древна македонска култура и история стига до Брюксел
СВЪРЗАНИ СТАТИИ