spot_img
НачалоБлогКаракачанов в интервю за АЕЦ „Белене“ и обединението на патриотите

Каракачанов в интервю за АЕЦ „Белене“ и обединението на патриотите

Източник: Всекиден.ком
Оригиналното редакционно заглавие на „Всекиден.ком“ е „Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов: Нито ВМРО, нито „Атака” могат да влязат сами в парламента“
Красимир Каракачанов е роден на 25 март 1965 г. Той е бивш депутат в два състава на Народното събрание и настоящ лидер на ВМРО-БНД. „Всеки ден“ разговаря с него за позицията на партията му, която първа се отзова на поканата на БСП за разговори по инициираната от червените подписка за свикване на референдум по темата за АЕЦ „Белене“, както и за новите националистически проекти, формирани през последните месеци у нас.
Г-н Каракачанов, разговорите ви с БСП за националната подписка за иницииране на референдум за АЕЦ „Белене“ означават ли, че ще си сътрудничите по-тясно с червените за следващите парламентарни избори?
Разговорите ни нямат нищо общо нито с парламентарните избори, нито с нещо друго. Позицията на ВМРО по ядрената политика е много ясна отдавна. Аз съм един от двамата депутати в 38-ото Народно събрание, които вкарахме в тогавашната стратегия за енергетика онзи текст за изграждане на нови ядрени мощности. Тогава обаче не бе уточнено дали става въпрос за строителство на АЕЦ „Белене“ или на нови реактори в АЕЦ „Козлодуй“.
Ние сме „за“ това България да бъде страна, развиваща ядрената си енергетика. Затова и години наред се съпротивлявахме срещу затварянето на трети и четвърти блок на АЕЦ „Козлодуй“, защото това не бе изгодно за България. Правителството на НДСВ прие условията, наложени от Европейския съюз, но те абсолютно не бяха икономически изгодни за нас и това няма кой да го оспори. И сега намираме, че аргументите на правителството за спирането на АЕЦ „Белене“ не са сериозни. Да, те са политически издържани, но не и икономически обосновани.
Подкрепяте тезите на БСП за „Белене“.
Това не е само теза на БСП, а на всеки нормален човек. Това, че те са инициирали идеята за общонародна подписка за референдум за АЕЦ „Белене“, е нормално. Да, те ни поканиха преди няколко дни и ние се съгласихме на разговор.
И то непосредствено след поканата, дори преди НДСВ.
Да, защото истината е много проста. Ако не успеем да удължим сроковете за пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй“, трябва да ги затворим. А аз не чух една дума от правителството, нито един аргумент за това какво се прави за периода след 2019 г., когато това ще се наложи.
Не е ли ясно, че работят за удължаване на срока?
Те казват много неща. И включително това, че на мястото на АЕЦ „Белене“ ще се строи газова централа, което е просто несериозно. Тази площадка е лицензирана за ядрени реактори, не за друго. И те са наясно, че това не може да се случи, защото само лицензирането за газ ще отнеме поне 5-6 години.
От гледната точка на националист, учуди ли ви поведението на „Атака“ по вота на недоверие, който се провали?
Не мисля, че поведението им е шизофренно. В България обаче все още има един момент, който притеснява някои политически формации, а той в случая е, че на „Атака“ веднага им бе лепнат етикет, че са се продали на БСП. И тъй като пък в продължение на 2 години ги критикуваха, че са се залепили за ГЕРБ, това е причината да си дръпнат подписите от искането за вот на недоверие.
Може и Волен Сидеров наистина да се е подразнил от това, че инициативата за референдум по „Белене“ е била негова, но БСП са го изпреварили с оповестяването й. Може да има и трета причина – това, че парламентарната му група бе разбита. И друг път сме виждали подобни казуси, но такова разбиване не е имало никога. Сидеров се държи на минимума от 10 души в парламента и вероятно заработи и инстинктът му за самосъхранение, че ако го напусне още един депутат, ще загуби всичките си възможности за парламентарна дейност.
Не се ли опасявате, че и ВМРО може да бъде упрекнато в лепване за БСП с тези разговори за „Белене“?
Тези 20 години, в които се занимавам с политика, много ясно съм декларирал своите позиции. За разлика от много политици, никога не съм ги сменял. Не съм си сменял и сексуалната ориентация, и вкуса към хубавите жени, и хубавото вино, а не съм си сменил и политическите убеждения.
Не завивате наляво?
Не завивам наляво. За разлика от тези бивши партийни секретари, които сега говорят срещу комунистите. Това е смешно. Да не говорим за кандидат-членове за БКП, които сега се пишат много десни политици от една коалиция. Аз не съм кандидатствал за член на БКП и не съм от БСП. За ядрената енергетика аз говоря, откакто съм в политиката. Това, че социалистите са на същото мнение като мен, не означава, че завивам наляво. Защото, когато дойде инкасаторът на ток и ти връчи една сметчица, няма никакво значение дали си червен, син, пембен или оранжев.
Като споменахте и темата за разцеплението в „Атака“, според вас какво произтича от роенето на нови националистически формации в последните месеци?
Винаги съм казвал, че патриотизмът не може да бъде монопол на една партия. Истината е, че това, което се рои, стана заради процесите в „Атака“. Не вярвам обаче, че новите формации имат особено бъдеще. В момента в България има три до четири патриотични партии с истинска електорална подкрепа. Това са ВМРО, Националният фронт на Валери Симеонов и „Атака“. Ако бъде честен обаче и нито една от тях няма шанс поотделно да влезе в парламента на следващите избори. Нито можем сами да вземем 4 %, нито „Атака“.
Тогава за какво се борите?
Най-разумният вариант е патриотичните формации в България да намерят формулата, по която да се консолидират, за да се справят със задачата. Иначе всеки има право да се пробва на политическата сцена. Около основните три формации може да се присъединят и други сили.
Имате ли вече ясна цел за следващия парламентарен вот?
Целта е в парламента да се появи един патриотичен блок – една група депутати, които отстояват националните интереси. За да не може следващата коалиция да не бъде подвластна на олигархични, икономически или външни интереси.
Склонни сте да работите за това и с „Атака“.
Това може да се случи само на базата на принципи.
Не отричате такъв вариант.
Не, няма защо да го отричам. Можем да намерим общ език с тях.
Водите ли разговори и с отцепниците?
Да, познаваме се и поддържаме връзка. Включително и с новата формация на Капка Георгиева и Димитър Стоянов. Но разговорите не са, за да се женим, все пак (смее се – б.а.). Идеята е да се консолидира някакъв вот, а не да се разбива. Защото, като се явим 4-5 фракции, никой няма да влезе. Самите социолози обявиха, че има 10-15 % граждани, които биха гласували за патриотична формация.
Кога ще започнете същински консултации за това обединение?
Защо мислите, че вече не сме ги започнали? Проблемът в нашия политически живот е, че партиите все намират нещо, за което да не се харесат. Аз специално имам добра комуникация с всички. С Волен Сидеров даже се видяхме преди няколко седмици. В добри отношения с всички съм.
Звучите като обединител.
Нямам такава амбиция. По-скоро съм инициатор.
Г-н Каракачанов, каква е позицията на ВМРО по последния скандал с Македония, когато външното им министерство осъмна с паметник на Симеон Радев?
Този паметник може да се тълкува по всякакъв начин. В Скопие има един паметник на Александър Македонски, на който пише, че е воин на кон. Е, един ден може да се окаже, че е на хан Аспарух. И със Симеон Радев е подобен случай. Аз се радвам, че го направиха.
Защото в България такъв паметник няма?
Това, че ние не уважаваме собствените си личности, е друг въпрос. Радвам се, че щом му направиха паметник, ще прочетат и „Строители на съвременна България“. И може би ще се сетят, че нямат нищо общо с античните македонци, а че са българи. Дано.
23 април 2012

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ