Венци и цветя бяха положени пред паметниците на Пейо Яворов, Магделина Юрукова и пред Исторически музей- Разлог от народния представител от Патриотичния фронт Атанас Стоянов и от председателя на ВМРО-Разлог Георги Крънчев. На това място е било най-старото гробище в града „Свети Димитър”. Там са погребани 28 убити във въстанието. Всички те са от Крапата махала в Разлог. В памет на жертвите бе отслужена панихида.
Слово за подвига на кръстовденци произнесе Атанас Стоянов. Той призова да не се забравя делото на храбрите мъже и жени – загинали, за да сме ние днес тук и припомни, че Разложкият край е платил кървав данък за свободата си – над 200 убити, опожарени села и цели християнски квартали.
Въстанието носи имената на три църковни празника, на които избухват основните бунтове. В село Смилево, в Битолско и Солунския вилает то избухва на 2 август – Илинден, в Одринско – на 19 август, Преображение Господне и на Кръстовден в Разлог.
В Разлог щабът на въстанието се установява в Хаджиевата къща, в близост до площада пред Исторически музей – Разлог. Тук пламват първите искри на въстанието в града. Най-малкият загинал в него е едва 16-годишният Иван Цоцоманов, а най-възрастният е Марко Хаджиев на 68 години.
Разлог става в пламъци, огромна вълна бежанци преминава през Рила планина за България, плащайки за пореден път зловещ данък за свободата. Но не угасва надеждата за близко избавление, което и се случва, възвестено с топовните гърмежи на нашата армия от билото на Западните Родопи на 5 октомври 1912 г. – началото на Балканската война.
Почетена беше паметта и на майката-героиня от Разлог баба Магдалина Юрукова, родила 14 деца. Когато турците обезглавяват 28 въстаници, баба Магдалина проявява нечовешки усилия, като между отрязаните глави намира тези на двама от синовете си и на двамата си братя и ги връща до телата им. По време на Балканската война тя загубва още двама от синовете си.
ВМРО отбеляза 112 години от Кръстовденското въстание
СВЪРЗАНИ СТАТИИ