Политологът проф. Евгений Дайнов застава зад кандидатурата на „Патриотите – ВМРО“ за кмет на Велико Търново в лицето на проф. Пламен Легкоступ. В интервю пред Нели Сукова за в. „Борба“ той аргументира защо подкрепя бившия ректор на Великотърновския университет.
– Защо подкрепяте точно проф. Пламен Легкоступ за кметския пост във Велико Търново?
– От сигурно 20 години аз чакам в този град да се появи кмет – предводител и това е Пламен Легкоступ. Този човек да разбере, че във В. Търново и около града има огромен човешки ресурс и да иска всички тези хора да ни събере. Оказа се, че този кандидат за кмет е точно моят приятел от сигурно 30 години Пламен, който направи Национален съвет за възход на В. Търново. Единственият кандидат от осемте налични сега, който ми се обади, бе Пламен Легкоступ. Той ми представи идеите си за развитие, показа ми плана си и ме покани да участвам в съвета за възход. Тази организация е много добър ход, защото в учредяването е записано, че ще я има дори нейният създател да не стане кмет на града.
Аз знам Пламен какво иска и какво може да направи и идеите се вписват в моята отколешна 20-годишна надежда
КМЕТЪТ ДА СЪБЕРЕ ХОРА КАТО МЕН И ДА ИСКА ПОМОЩ.
Хора като мен пари няма да искат.
– Миналата събота сте се разходили заедно с Пламен Легкоступ из Велико Търново. Как ви се стори градът?
– Стана ми много весело с гербаджийската кампания, която е еднаква за страната „Видими резултати“. Като гледах, се питах – кметът и неговите заместници във В. Търново, като влизат и излизат от общината, не виждат ли колко е разбит целият град и за какви видими резултати ми говорят?! И защо постоянно се говори за усвояване на европари, като най-ценният ресурс са хората…
– Ако на проф. Дайнов се бе обадил някой друг кандидат за кмет на В. Търново, щеше ли да има среща и подкрепа?
– Среща – да, но първо трябват идеи и програми.
– Колко важно е емблематична фигура като Евгений Дайнов да подкрепя Пламен Легкоступ и какво точно значи това?
– Не знам колко е важно, но знам колко е ценно. Защото хора като мен, като Венелина Гочева, като Харалан Александров, които вече имат къщи в Търновско, са ценни с това, което могат – да събираме хора на едно място. Да не говоря за едната ръка разстояние до министър-председателя, до Брюксел, Вашингтон.
– Каква е разликата между тазгодишната изборна кампания и преди четири години за местни избори?
– Че ГЕРБ пусна валяка преди два месеца. Така хора, които искат да растат, се отказват, идеята е да няма спорове, дебати, диспути, тоест да няма кампания. Да няма база за сравнение на програми. Аз например много искам да сравня програмата на Пламен Легкоступ с тази на Даниел Панов, но не мога да я намеря, защото или няма такава, или си я крие много успешно. Та как човек да има
ИНФОРМИРАН ИЗБОР ПРИ ИДЕЯТА НА ГЕРБ
да се внуши, че те са партията, която ще управлява дълго или пък вечно. Така беше и с БКП и заради това аз казвам да се върне чл. 1 в Конституцията и да са те. За да се показват пред чужденците, че режимът все пак не е еднопартиен, държат ДПС. Гербаджиите в цялата страна обаче направиха колосална грешка, че спряха кметовете да ходят на дебати с тези, които искат да ги сменят. Световният опит сочи, че така се фалшифицират изборите. Кой в света не ходи на предизборен диспут – тези, които казват, че те са властта и изборите са досадна подробност.
– Ами това звучи страшно…
– Е, то си е факт. Но у нас през последните години се появи и нов патент – хората си слагат бюлетините в една урна, разпечатват се, броят се гласове, прави се протокол. После обаче се вади съвършено нова урна с правилните гласове, пише се нов протокол. Това се случва в места като Русия, Зимбабве и Нигерия. Но от 2011 г. или от 2009 г. се случва и в България.
Но аз искам да кажа нещо много важно на всички мераклии за
ДИКТАТОРИ У НАС –
народът се вдига много лесно на бунт. Жалкото при нашата демокрация обаче е, че някои от опозицията пълзят и се опитват да се договорят с тези, които искат да са диктатори, пак с пълзящи прийоми.
Авторско право © 2013 ВМРО