Анализ на ситуацията в съседна Македония прави заместник-председателят на ВМРО и европейски представител Ангел Джамбазки. В обзорния си материал той предупреждава за опасната „игра“, която води македонският премиер Никола Груевски.
Ето част от текста на Джамбазки:
Твърдяната окупация на пограничния полицейския пост в село Гошинци разбуни отново балканските страсти и драми вчера.
Село Гошинци се намира в община Липково, Кумановски регион. Разположено е в подножието на планината Скопска черна гора, на самата граница с Косово. Според официалното преброяване през 2002 г. населението му е било от 424 души, като 420 от тях са се определили като етнически албанци, един като бошняк и трима като „други“.
По време на т.нар. „гражданска война“ от 2001 в този регион, Куманово-липковския, поради сложния терен и близостта с Косово имаше най-голяма концентрация на гранични „инциденти“ и сблъсъци между правителствените сили и албанските паравоенни формирования, по-известни като УЧК (Ushtria Çlirimtare Kombëtare – UÇK), в превод „Освободителна народна армия“ – ОНА, действала в Македония и под името АНО – Армия за национално освобождение.
През 2001 сблъсъците започнаха след като на 22 януари беше нападнат полицейски пост в друго гранично село – Теарце, на 10 км северно от Тетово, в подножието на Шар планина. Нападението беше извършено в 2.30 през нощта с гранатомети, като при нападението загина един полицейски служител – полицаят Момир Стояновски, а трима други, между които и етнически албанец са ранени, като по-късно един почива от раните си.
В последствие, в следващите няколко дни следват нападения, сблъсъци, мобилизация на армията на РМ, в крайна сметка – етнически конфликт.
Прелюбопитно е обаче каква е обстановката в Р Македония в навечерието на нападението в Таерце, „взривило“ конфликта.
В периода януари-февруари 2001 се случва комбинация от събития, които започват с оповестяването от тогавашния лидер на опозиционния СДСМ Бранко Цървенковски на политическа афера с около 150 случая на подслушване на видни личности. Лидерът на опозицията директно обвини за подслушването правителството на тогавашния премиер Любчо Георгиевски.
„Това не е скандал или мегаскандал, а пълен мрак, който се провежда от една тоталитарна власт. След това в Република Македония, с тази власт, нито един гражданин не може да бъде сигурен за личното си пространство”, заяви тогава Цървенковски.
Само пет дни по-късно, още докато продължаваха политическите препирни дали е имало подслушване и какви са неговите размери, след политическата „бомба”, която пусна Цървенковски, в тетовското село Теарце в 2.30 през нощта е нападнат местният полицейски участък.
Повторението на събитията е смайващо…
Текстът продължава на страницата на Ангел Джамбазки тук>>>
Какво всъщност се случва в Македония…
СВЪРЗАНИ СТАТИИ