На 1 ноември честваме един от най-хубавите български празници – Денят на народните будители. На този ден почитаме паметта на българските просветители, книжовници, революционери и свети будители на възраждащия се национален дух.
Именно от духовното просвещение на предците ни се заражда и националноосвободителното движение по българските земи.
Днешният ден ни кара да погледнем назад в миналото и да се замислим какво е коствало на предците ни бъдат будители и да събудят народа за борба.
Кара ни да се замислим има ли и днес личности, които да пробудят позаспалия и унил български народ.
Сега, когато хората са угрижени за бъдещото си, постоянно под стрес от ежедневните си битови проблеми, трябва да намерим сила в себе си и да осмислим какво всъщност празнуваме. Желаем ли да се „събудим“ или позицията на „дремещи“ ни харесва?
Честит празник!
Да бъдем будни и да помним завета на българските просветители от миналото!
ПОВЕЧЕ ЗА ПРАЗНИКА
Като будители най-често се споменават имената на хора като Васил Левски, Христо Ботев, Иван Вазов, Захари Стоянов, Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, Петър Берон, Григорий Цамблак, Св. Иван Рилски, братята Димитър и Константин Миладинови. За нас от ВМРО сред народните будители са и легендарните войводи Тодор Александров, Гоце Делчев, Иван Михайлов, както и хилядите български въстаници, опълченци и войници, загинали за свободата на България.
През 1909 г. в Пловдив за първи път се чества Денят на будителите. От 1 ноември 1923 година с указ на цар Борис ІІІ той е обявен за общонационален празник в памет на българите със заслуги за събуждането и укрепването на националния дух.
През 1945 г. празникът е забранен и чак след 47 години е възстановен с приетия от 36-тото Народно събрание Закон за допълнение на Кодекса на труда. Тогава датата официално е обявена за Ден на народните будители и за неприсъствен ден в учебните заведения. Идеята за повторното му провъзгласяване за празник принадлежи на покойния Петър Константинов, председател на сдружението „Мати Болгария“.
Авторско право © 2013 ВМРО