spot_img
НачалоПоследни новиниПесимистичната теория 21 години по-късно

Песимистичната теория 21 години по-късно

21 години след края на авторитарния режим и плановата икономика политическият процес у нас страда от една основна недостатъчност – несломимо недоверие. 21 години по-късно ние имаме демокрация, но демокрация, в която все по-малко хора се чувстват представени. Една куха форма, в която избираме своите представители по принципа на по-малкото зло. Ако въобще избираме.
„По-малкото зло” е най-тъжната констатация за качеството на демокрацията у нас днес. Това е изборът, който ни се налага да правим всеки път, това е и философията на нашето „демократично представителство”. Политическата надпревара не само не предлага безспорни авторитети, тя окончателно е лишена от моралните си ориентири. Те просто нямат значение. Да организираш нещо извън длъжността си, обикаляйки страната с държавни средства, не събужда притеснения. Да бълваш лобистки закони не е укоримо. Това се приема като част от играта. Ни повече, ни по-малко. Избирай!
„Тяхно си е. Полага им се”. Това е логиката, това са очакванията към политиката. „Въпросът е като крадат, да правят и нещо за народа”. Това пък е висшата форма на оптимизъм.
В тези условия нашата възможност за избор е сведена до, чисто и просто, „кой е по-малко лош”. Дали ДПС да краде или друг да краде. Само например. Ние вече не избираме алтернативни елити, камо ли алтернативни политики. Ние избираме алтернативни клиентелизми. Или, в краен случай, избираме поредния популист, който твърди, че говори това, което мислим, докато не стане ясно, че и той краде. Буквално или не толкова буквално.
Личната харизма, момчетата от народа или старците от обаятелната чужбина се превърнаха в трагикомичен шанс за самата демокрация да се понапълни закратко с автентично съдържание. Хората да се почувстват представени и да помислят, че нещичко зависи от тях. Абсурдно, но факт – в популизма демокрацията ни намери едновременно своето отрицание и възможност за живот. Популизмът бе и нейният тъжен резултат, и нейната надежда за рестарт. Но тъкмо популистките политически предприемачи доубиха и доубиват доверието в системата. Доубиват го с „падането отвисоко”, с колосалното срутване на надежди, с постоянното актуализиране на клишето „След поредния месия, самият Господ ли да слезе от небето?”.
Инструменталното правене на политики не е интересно никому. Да те оценяват по резултатите е табу. Да пренебрегнеш рейтинг заради цели, е ерес. Да напуснеш при неуспех, да наложиш авторство в политиката, да се противопоставиш на обществен натиск в името на утрешния ден, това е невиждано. И в тази ситуация политиката у нас започва лека-полека да се демистифицира – все по-малко са онези, които вярват, че „онези горе” са с нещо повече от тях или имат поне малко повече експертиза. И аз мога да бъда на мястото на физкултурника, нали?
Това далеч не са проблеми само у нас. Недоверието в партиите и недостатъчната представителност на демокрацията са главоболие и на днешна Западна Европа. Проблемът в България обаче, е липсата на чувствителност. Липсата на съзнание, че това има значение. Не е нужно всеки обвинен в корупция да си прави харакири, като в Япония. Достатъчно е само когато някой проваля себе си и страната ни, това да се долавя и да не може да бъде замазвано с находчиви приказки или предъвкване на разни „заговори за отстраняване”.
Уви, не се случва това. Случва се тежко нехайство.
21 години след „началото на демокрацията” демокрацията е в практически банкрут. Нехайството е неговият симптом. Недоверието в политиците въобще е неизменна сянка на най-новата ни история. Самото убеждение, че политиците са изначалното зло, е песимистична диагноза на 21-годишният опит. И няма друг начин това да се поправи, освен работа и личен пример всеки ден. Никакъв друг начин.
Който иска днес да прави политика в името на цели, нечие благоденствие или поне – не само за себе си – има единствената длъжност да бъде наивник. Казано постарому: идеалист. И да работи педантично ден след ден. Без да мисли за популярност и успех.
Няма друг вариант. Но има ли такива хора?
Длъжни сме да вярваме. Все някой трябва да вярва, нали?
10 ноември 2010

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ