spot_img
НачалоНовиниПредложения от кръгла маса „Грижа за нашите деца“

Предложения от кръгла маса „Грижа за нашите деца“

Днес до институциите, отговорни за провеждането на политиката за семействата и децата бяха изпратени обобщените предложения на участниците в кръглата маса на тема „Грижа за нашите деца”, проведена на 20 юни т. г. по инициатива на Националната женска оржанизация на ВМРО.
Сред адресатите на предложенията са министър-председателя, министрите на финансите и на труда и социалната политика,  председателя на Агенцията за закрила на детето и кмета на София.
С актуализацията на бюджета и намаляването на средствата за общините да не се променят субсидиите за детски заведения, е записано в изпратения до институциите текст.         
В предложенията се настоява за правно регламентиране на статута на професията „детегледач”, за да не остава тя в сивата икономика, а да подлежи на контрол. Да се наложи и в България практиката на семейните детски градини, както е в повечето европейски страни, искат участниците в кръглата маса. Предлагат да се стимулират частните партньорства в строителството на детски заведения в София и други големи градове от страната,  където това е необходимо.
Настоява се за индивидуален подход при социалните плащания за деца, като грижата и отговорността за отглеждането и възпитанието да стане основен критерий, определящ размера на социално подпомагане на родителите. Така с помощи ще се стимулират предимно работещи и образовани семейства у нас.
В предложенията на ВМРО и другите участници в кръглата маса се отбелязва също необходимостта от структурна програма за предучилищна подготовка и балансирано учебно съдържание, което да помогне децата за  тяхното умствено, социално, емоционално и физическо възпитание.В разпратения документ участницитте настояват за повече строгост в спазването на наредбите, за да не се допуска надвишаването на допустимите бройки деца в групите на детските заведения.
Предлага се още студентите от педагогическите специалности на всички университети да полагат задължителен стаж в детско заведение или училище.  Този стаж трябва да е не по-малко от месец – така учителите ще могат да ползват полагащия им се платен годишен отпуск, а студентите ще добият представа за педагогическите насоки на развитие и възможностите за своята професионална реализация.
Зад предложенията застават Националната женска организация на ВМРО, сдружение „Толеранс”, сдружение „Един по-добър живот”, Национална мрежа за децата, партия „Другата България”, сдружение „Жени за достойнство”, Асоциацията на детегледачките, асоциация „Родители”, читалище „Македония”, читалище „Гоце Делчев”, читалище „Наум Охридски”, Национална женска организация на ЗНС.
Вижте пълния текст на предложенията
23 юни 2010 г.

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ