„Децата и семействата на България – традиции и реалност“ бе темата на втората поред кръгла маса с участието на неправителствени организации, работещи в сферата на въпросите на децата. Дискусията се проведе в Народното събрание по инициатива на д-р Султанка Петрова и засегна прилагането на българското законодателство и световните разпоредби, гарантиращи правата на децата.
Д-р Петрова е народен представител от Патриотичния фронт и председател на Националната женска организация на ВМРО.
В кръглата маса участие взеха от „Конфедерация за защита от дискриминация“, фондация „Движение на българските майки“, „Конфедерация за защита правата на децата“, Национална мрежа на родителите, Национална мрежа на децата, Пациентски организации „Заедно с теб“, Асоциация „Член 24“ и др., адвокати и родители. Специален гост бе отец Иван от Нови хан.
Инициатива ни цели да се приложат промени, които да гарантират здравословната семейна среда, в която да израстват децата на България. Грижата за тях е отговорност както на родителя, така и на държавните звена, имащи ангажимент към тяхната закрила и подпомагане. Единствено симбиозата в тази грижа би могла да осигури най-доброто за всяко дете, заяви д-р Петрова в уводната си реч.
160 млн. лв. европейски пари са отпуснати от 2010 г. насам за строеж на домове за т.нар. деинституционализация на деца в неравностойно положение. С тези средства са построени около 100 нови сгради. Това съобщи Росица Букова, представител на фондация „Движение на българските майки”.
Проблемът е, че в стремежа да се запълнят местата в тези 100 нови сгради понякога социалните служби действат доста грубо, коментира отец Иван от Нови хан. Той разказа как в негово отсъствие е отнето бебето на настанена в приюта му млада майка с аргумента, че изглеждала неадекватна. В момента има опашки за гледане на деца в приемни семейства заради добрите пари, които държавата отпуска.
Защо тези средства не се дават на биологичните родители, които много често са твърде бедни, попита адвокат Силва Цонева.
Султанка Петрова изрази удовлетворението си от конструктивното сътрудничество с неправителствения сектор в изпълнение на поставената цел – а именно изчистване на законовите и организационни разпоредби, за да бъде възможно социалната сфера да работи в полза на подрастващите, особено на децата в риск, тези с увреждания или станалите жертва на насилие.
Това е една огромна група от нашето общество, която нерядко бива използвана за реализиране на програми, проекти, дори лично облагодетелстване. Но никой от нас не трябва да забравя, че зад досиетата, докладите и входящите номера стоят човешки съдби – детски живот, който може да бъде превърнат в кошмар с един подпис. Независимо дали говорим за некомпетентност, или за липса на съвест – грешките в системата са налице, деца биват превръщани в „касички“, а семейства – разрушавани, допълни Петрова.
Участниците се обединиха зад мнението, че дългите години на преход, както и икономическата криза, оставят своя дълбок отпечатък върху съвременното българско семейство, нанасяйки поражения в ценностната му система и влошавайки неговия вътрешносемеен климат. В голяма част от българските семейства се настани трайно бедността. Допълнителни трудности на съвременното семейство (двойка) се създават от социални работници, които се намесват в личния им живот и го объркват още повече.
Припомняме, че по настояване на Султанка Петрова Сметната палата ще извърши одит на Държавната агенция за закрила на детето за изпълнение на Плана за действие към Визията за деинституционализация в България за периода 2010 – 1015 година.