Султанка Петрова: Край на злоупотребите със системата!
Разглеждат се всички предложения, направени от неправителствени организации, включително и въпросите, свързани със заболявания, които в момента имат право на инвалидност, но може би ще отпаднат впоследствие, коментира заместник-министърът на труда и социалната политика д-р Султанка Петрова в предаването „Денят на живо“ в ефира на Канал 3.
В центъра на Концепцията е поставен човекът с увреждания. Хората с увреждания са засегнати от здравната система, социалната система, достъпа до образование, архитектурна среда, транспорт. Изключително важен е начинът, по който ще дадем възможност на тези хора да бъдат социализирани и подпомогнати, обясни заместник-министърът.
С експертизата на работоспособността отместваме фокуса от диагнозата към условията и начина на определяне на работоспособността, начинът на включването на тези хора в трудовия пазар. Медицинската експертиза ще определя вида и степента на увреждане, а експертизата на работоспособността ще определя какво е увреждането, каква е остатъчната работоспособност, има ли възможност този човек да упражнява някакъв вид трудова дейност, каква е тя, как би се включил в пазара на труда, каза тя.
Експертизата на работоспособността ще бъде разработена на базата на Международната класификация за човешкото функциониране, увреждане и здраве, наречена ICF. Почти всички страни в ЕС работят по нея, като използват базата и надграждат или работят по самите стандарти, записани в нея. Тя ни дава стандарти и стандартни понятия, по които да работим. Всичко е стъпка по стъпка, не може да се допусне грешка или фалшифициране на резултат. Ако някой иска да се злоупотреби по някакъв начин, системата блокира и не може да се продължи с извършването на експертизата. Важно е да направим така, че да минимизираме външните фактори, поясни д-р Петрова.
Всичко ще се предвижва по електронен път. Предвиждаме и мобилни групи за възрастните хора, за тези, които нямат достъп до интернет или които живеят в отдалечени населени места, каза още тя.
Тази рамка предполага, че ще минимизира злоупотребите. Ще има контрол по цялата верига и един непрекъснат мониторинг, който ще се прави на всички процеси. Няма как да се извършват такива злоупотреби, каквито са се извършвали досега, категорична беше Султанка Петрова.
Дали ще се търси отговорност от хората, които неправомерно са използвали ТЕЛК-ове е решение, което трябва да бъде взето на друго ниво. Хората, които злоупотребяват трябва да понасят отговорност, каза заместник-министърът.
От 2000 до 2016 г. разходите за пенсии са се увеличили седем пъти. Ако не вземем мерки, това може да продължи и да събори социалната система. Доказано е, че системата, която работеше досега е неефективна и неефикасна, съществуват недобри практики, които в годините са се наложили и хората са го превърнали в начин на живот, коментира тя.
Всички хора с ампутирани крайници ще бъдат с пожизнени ТЕЛК-ови решения. Анализи показват, че спестяването от това преосвидетелстване през годините, би спестило огромна сума пари, каза в заключение заместник-министърът.
„Денят на живо“: говори Султанка Петрова – 29.09.2017
СВЪРЗАНИ СТАТИИ