Александър Сиди: Не искаме с парите на българските граждани да продаваме надежда
Коментар на Александър Сиди, народен представител и член на националното ръководство на ВМРО, за предаването „Денят на живо“ по Канал 3.
Народният представител коментира, че има някакво странно раздвижване на пазара, което повишава цената на енергията. Трябваше бързо и спешно да се вземат мерки, с които да се отвори свободният пазар на електроенергия, за да може вече по един нормален и правилен икономически път да се регулира тази цена. И това беше причината за спешни поправки в закона за ядрената енергетика, с които се разрешава на АЕЦ да продава на свободния пазар. По този начин очакваме да бъдат регулирани цените. Цената от АЕЦ-а е най-ниската в България и това всъщност ще намали тежестта на спекулантите, които няма да могат да продават своята енергия по простата причина, че тя няма да бъде икономически изгодна, допълни още той.
Относно решението за мораториумът за нови лекарства Александър Сиди заяви, че това е решение на парламента и народните представители са длъжни да носят тази отговорност. В крайна сметка в парламента имаше емоционален дебат. Аз съм разочарован от поредния такъв дебат, защото никъде в текста не се споменават онкоболни, но те бяха изкарани на преден план, като основните губещи. Колегите дадоха много сериозни аргументи, в които твърдят, че има теч на касата, а не като забрана на тези жизненоважни молекули. Това, което разбрах, е, че когато има едно лекарство, което може да помогне на тежко болни, то трябва да бъде прието в поне 9 държави, каза Александър Сиди.
Аз сведох този дебат в главата си до нещо простичко – искаме ли с пари на българските граждани да продаваме надежда? И нашият отговор е – по-скоро не. Всички хора, които продават надежда, аз никога не съм ги харесвал. Някога някой нещо е чул, че може да помогне и се хваща като удавник за сламка. Мораториумът е за лекарства, които не са приети в ЕС. В момента, в който това лекарство бъде прието в 9 страни, България ще бъде десетата.
За протеста против вдигането цената на водата, Александър Сиди заяви:
Ние винаги сме искали България да има сериозно общество. Радвам се, че БСП започнаха да се държат като опозиционна партия. Донякъде съжалявам, че иззеха от нас тази функция, защото ние бяхме основния двигател във всички тези протести срещу цената на тока, цената на водата и т.н. Нашия представител в Европейския парламент Ангел Джамбазки излезе с много остра позиция, с която аз категорично се солидаризирам и това е, че КЕВР трябва да си подаде незабавно оставката и че тази комисия трябва да бъде разделена на две – комисия за водно и комисия за енергийно регулиране. Тази комисия не се справя и поскъпването на водата е грешка. Ние ще поставим този въпрос в най-скоро време. Това, което се случва, е скандално и българските граждани плащат за грешките на ВиК операторите.
Народният представител коментира и наскоро разпространилата се новина за предложението отстрана на Гърция Македония да бъде наречена „Нова Македония“.
Историята наистина е, че в миналото още през 1992-1993 година беше поставено на масата предложение за име Нова Македония. То не беше прието. Днес обаче нещата са доста по-различни. Виждаме, че правителството на г-н Заев е изключително активно по отношение на евроатлантическата интеграция на Р Македония и това е правилният път. Само в рамките на 7-8 месеца се развиха изключително бурно отношенията между България и Македония. България стана един от големите лидери в тази посока. Надявам се, че бързо ще бъде взето решението с името на Македония.