spot_img
НачалоБлогКарлос Контрера: Работата в София трябва да започне с инвестиции в периферните...

Карлос Контрера: Работата в София трябва да започне с инвестиции в периферните квартали

източник: 24 часа

Карлос Контрера е кандидат за кмет на столицата от ВМРО

Целта е да сформираме силна самостоятелна група в СОС, защото имаме ясни стратегии и можем да носим политическа отговорност

Ще работим да върнем баланса в училищата и да няма фаворизирани

Сигурността, образованието, здравеопазването, транспортът и инфраструктурата са важните за нас теми

– Г-н Контрера, включвате се в битката за кмет на София, защо взехте това решение?

– Получих доста номинации от членове и симпатизанти на ВМРО. За мен това е отговорното поведение, когато толкова хора ти гласуват доверие – няма как да се дръпнеш назад и да се скриеш.

ВМРО провежда устойчива политика вече два мандата в СОС, ние защитаваме своите идеи и предложения и смея да твърдя, че сме една от малкото политически групи, която има много ясен профил и стратегия по важните за софиянци въпроси.

Явяваме се на тези избори с кандидат за кмет на София, листа за общински съветници, кандидати за кметове на райони и кметства. Вярвам, че това е нашият отбор и че можем да реализираме немалка част от идеите на ВМРО за развиването на нашия град.

– Ясна ли е листата за съветници и районни кметове на ВМРО? На какви хора залагате?

– Моята кандидатура беше обявена на 10 септември. Работим активно за съставянето на една силна листа, в която

каним и доста експерти – граждански

кандидатури. Нашата цел е партийните предложения да бъдат само една част и да привлечем специалисти от различни сектори, които да помагат не само при изготвяне на програмата, но и след изборите, когато на София ѝ предстоят важни решения. Опитваме се да създадем отбор, с който в следващите 4 години да решаваме проблемите на столичани.

– Какви са вашите приоритети и първи задачи? Кои проблеми в града могат да се решат най-бързо?

– Сигурността, образованието, здравеопазването, транспортът и инфраструктурата. Това са темите, върху които сме се фокусирали, като сме се водили от няколко принципа. Те бяха утвърдени още на 17 юни на заседание на областната конференция на ВМРО.

На първо място е промяната на принципа, по който се вземат решенията

Нашата идея е работата да започне от периферията към центъра, за да можем да обърнем много повече внимание на периферните квартали, да засилим инвестициите в тях и в подценените в момента южни и северни зони. Въвеждайки този принцип на работа, всъщност ще можем да развием тези зони, които в момента са в лошо състояние на социални и публични услуги, свързаност от гледна точка на инфраструктура, комунални услуги.

Ще се опитаме да върнем баланса между столичните училища. За никого не е тайна, че години наред те се делят на две категории – фаворизираните, за които винаги има средства, и всички останали. Този подход трябва да бъде променен и да се опитаме да наваксаме изоставането на всички квартални училища, които не са ремонтирани с десетилетия.

– Подадохте оставка като шеф на транспортната комисия в СОС, като сред посочените от вас причини бяха гласуването на наредбата за нискоемисионните зони, премахването, а след това пък връщането на картите за една линия от градския транспорт и др. В същото време през мандата подкрепяхте ГЕРБ-СДС. Как виждате работата на следващия общински съвет – възможни ли ще са коалиции, кои са потенциалните партньори за управлението на столицата?

– ВМРО търси вариант за дясно-консервативно управление в столицата. Не са ни по вкуса новите либерално-прогресивни идеи, част от които считаме и за опасни за града. В момента има залитане в тази посока.

Оставката си като председател на комисията по транспорт подадох, защото

тотално се изгуби доверието между ГЕРБ и ВМРО

Не е партньорско – зад гърба на този, който те подкрепя, да ходиш да се договаряш с политическия ни антагонист и противник – ДБ и „Спаси София“. ГЕРБ избраха да водят тази политика и не е характерно за ВМРО да се снишава. Взехме решението да се оттегля като председател и да дадем възможност на новото мнозинство – националната сглобка, да покаже какво може. А се вижда, че те не могат да се разберат дори за елементарни неща. През 2019 г. на втория тур ВМРО подкрепи Фандъкова, за да не се получават точно такива безпринципни сглобки и левият кандидат – Мая Манолова, да не спечели. Провежданата от ГЕРБ политика в момента ми идва твърде лява, казвам го в контекста на нискоемисионните зони, които бяха в основата на спора между ръководствата на ГЕРБ и ВМРО. Те прокараха това решение напук на нашите аргументи с подкрепата на ДБ, а след това пищят, че нямало кой да им подкрепи бюджета.

– Защо все пак подкрепихте бюджета на София?

– По-добре лош бюджет- впрочем не е толкова лош, както го изкарват „Демократична България“, отколкото никакъв. Бюджет има въпреки безумието, което сътвориха от ГЕРБ и ДБ през последните седмици.

Във ВМРО надделя тезата, че въпреки кусурите и приемането на малка част от предложенията ни все пак гарантираме, че София ще функционира в следващите месеци. Новият мандат едва ли ще успее да тръгне леко, а това е заплаха за публичните финанси.

– Вие сте общински съветник от 2015 г. Какво успяхте да свършите и за какво не остана време или не успяхте да се преборите?

– 2015 г. беше доста по-различна като конфигурация на общинския съвет. Още тогава дадохме много силна заявка. През този мандат

по мое предложение се обнови автобусният транспорт на

северните райони с чисто нови газови автобуси. Никой не вярваше, че това ще се случи, но един ангажимент, поет тогава към гражданите на „Нови Искър“ и „Кремиковци“, беше изпълнен.

Редица наши предложения са били приемани, а ние сме подкрепяли решения, които вярваме, че са правилни за развитието на града. От последните месеци мога да дам пример и с ремонта на „Ломско шосе“, който всъщност започна с предложението на ВМРО за разработването на проект, а след това подкрепихме и решението за осигуряване на финансиране. Тече ремонтът и на „Чепинско шосе“, спомняте си и реорганизацията на градския транспорт във връзка с третия метродиаметър. Въведохме електробусите по линии 60 и 73.

Давам само тези примери, но всеки, който следи работата на общинския съвет, може да посочи много повече.

– Колко голяма е нишата на патриотичните партии в българската политика? Възможно ли е отново единение, как разширяването на територията на „Възраждане“ влияе на Вашата формация, какви са амбициите Ви във ВМРО?

– Патриотично пространство винаги ще съществува въпреки опитите и натиска хората, които са патриотично, националистично настроени, да бъдат дискредитирани от цялата тази ляво-либерална пропаганда, която се лее в момента.

Ние имаме няколко форма̀та, които доказаха, че могат да обединяват патриотично мислещите и консервативни хора – говоря за „Патриотичен фронт“, който беше национално представен, „Обединени патриоти“ – все успешни обединения, които свършиха немалко в народните събрания. Можем да бъдем оптимисти занапред, че чрез дискусии, общи теми и идеи

патриотичното пространство ще се консолидира

в един по-общ субект, който да заеме достатъчно място в НС, за да бъде незаобиколим фактор.

„Възраждане“ не са точно в нишата на българския патриотизъм, а биха могли да бъдат припознати като една от многото русофилски организации. През последните месеци те дават такива сигнали – според мен да вееш чужди знамена на свое публично мероприятие, не е много патриотично.

А амбициите са да успеем да направим една добра кампания и да сформираме силна самостоятелна група на ВМРО в общинския съвет, за да можем да работим по важните въпроси за града.

ВМРО има знанията и ясни позиции как трябва да се управлява и да се носи отговорност, когато човек е на изборна позиция, което липсва напоследък.

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ