spot_img
НачалоТурция разбуленаРадикален ислям в България (ОБЗОР)

Радикален ислям в България (ОБЗОР)

Темата за радикалния ислям, разпространяван на българска територия, за който ВМРО отдавна предупреждава, се превърна в основна дискусия в последните седмици. Поводът е повдигнатото обвинение и започналия съдебен процес в средата на месец септември в съда в Пазарджик срещу ислямски проповедници.
Със започване на делото бяха изказани много позиции по темата. Един от основните дебати бе дали процесът не е всъщност срещу исляма като цяло. Подкрепата, която Главното мюфтийство декларира за обвинените, ВМРО определи като опасен прецедент, който не трябва да бъде поощряван. Позицията на партията е по повод изказванията на секретаря на мюфтийството Ахмед Ахмедов, че обвинителният акт нямал стойност и че имало репресии срещу мюсюлманите.
Хронология:
11 април 2013 – Скандални факти за ислямизацията в Северозапдна България оповести ВМРО. Започва подписка срещу превръщането на джамията във Враца в действайщ храм.
10 април 2013 – ВМРО отново присъства пред съда в Пазарджик по време на поредното гледане на делото за радикален ислям.
11 март 2013 – Поредното заседание на пазарджишкия съд по делето беше отложено, поради болест на един от подсъдимите имами. Пред сградата на правната институция обаче отново присъстваха представители на ВМРО. Този път младежите бяха избрали да бъдат облечени в национални носии и носеха плакати с надписи на арабски.
На 4 февруари 2013, при поредното гледане на делото представителите на ВМРО организираха показен скеч какво може да бъде скрито под нетрадиционното облекло, което не е характерно за българските мюсюлмани. За модел бяха използвани събиращите се на предните заседания мъже с дълги бради и жени, забулени от глава до пети.
Привърженици на ВМРО избраха нетрадиционен метод за поредния си протест пред пазарджишкия съд, като ритуално бръснаха бради преди заседанието му на 21 декември 2012.
На 17 декември 2012 ВМРО постигна успех – бурки пред съда в Пазарджик нямаше, но делото беше отложено поради болест на един от обвиняемите.
На 28 ноември 2012 ВМРО проведе втори пореден протест в Пазарджик по време на заседанието на съда по делото на имамите. На следващия ден в ефира на Нова телевизия, при обсъждане на темата, Каракачанов влезе в спор с представител на Българския хелзинкски комитет.
В предаването „Лице в лице“ по БТВ лидерът на ВМРО Красамир Каракачанов заяви, че ДПС политизира делото за радикален ислям. (30 октомври 2012)
ВМРО проведе митинг в защита на спокойната работа на Пазарджишкия съд по време на поредното заседание по делото на 29 октомври 2012.
Мюфтийството си играе с огъня. Това въвежда знак за равенство между ислям и радикален ислямизъм, посочи ВМРО в изпратена до медиите позиция.
В предаването „Панорама“ по БНТ председателят на ВМРО Красимир Каракачанов влезе в дебат със заместник-председателя на ДПС Лютви Местан по темата. С характерните си ораторски претенции Местан се опита да оневини предварително подсъдимите, заявявайки, че няма дефиниция за радикален ислям. Местан напусна демонстрационно студиото, тъй като доводите му не издържаха срещу посочените от Каракачанов факти.
В ефира на БТВ Каракачанов бе категоричен, че процесът в Пазарджик не е срещу исляма като религия. Той обясни, че радикален ислям у нас се проповядва от български граждани, обучени в чужбина. Практиката е да се пращат деца в чужди ислямски университети в арабски страни, които при връщането си проповядват форма на исляма, различен спрямо традициите в България. Новите имами се настаняват сред българомохамеданското население или в цигански гета, където няма работа, социалният статус е нисък, образование липсва. На такива места е много по-лесно да пълниш главите на хората с такива неща, разказа Каракачанов.
В студиото на ТВ+ заместник-председателят на ВМРО Ангел Джамбазки уточни, че в исторически план българските мюсюлмани са се доказали като добри български патриоти и родолюбци. И според него проблемът идва от проповедници, обучавани в чужбина. Едно от решенията за противопоставяне на подобни чужди влияния е България да има свой Висш ислямски институт, в който младите мюсюлмани, които искат да станат духовници, да бъдат обучени в съответствие с исляма, който се изповяда тук от векове, обясни той
Пред радио „Дарик“ Джамбазки обясни, че е крайно опасно, ако една религия се превръща в политика. Той обърна внимание и на факта, че за разпространението на радикален ислям има немалко доказателства в Пазарджишка област, а все повече цигани биват привлечени към тези идеи и учения.
В началото на месец октомври ВМРО – Благоевград разпространи специална декларация до медиите срещу изказвания на районен мюфтия. От структурата изразиха възмущението си от Айдън Мохамед, който е призовавал различните политици и политически сили да не се „заиграват” с религията и е настоял прокуратурата да се самосезира за действията и думите на някои „политически особи”. По този повод ВМРО – Благоевград припомниха, че обществен регулатор в демократичните страни са именно политическите партии и обвиниха мюфтията в използване на похвати от тоталитарното време.
Преди две години  ВМРО организира публична среща с представители на „Стоп на ислямизацията”. След дискусията бе прожектиран и филмът „Фитна”, показващ шокиращи кадри от живота на мюсюлманите-емигранти в Западна Европа и дейността на радикалните ислямисти сред тях.
11 октомври 2012 г.
ПОВЕЧЕ ПО ТЕМАТА:
Рубриката „Турция разбулена”

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ