На 20 декември 2022 г. се навършват 27 години от смъртта на великия Кирил Пейчев – един от заслужилите мъченици в историята на ВМРО, пламенен патриот и родолюбец, предан всеотдайно на идеалите на българите в Македония за свободно и единно българско Отечество.
Неговият жизнен път започва на 10 май 1920 година в стария Неврокоп (Гоце Делчев). Живее и израства в семейство със здрави революционни традиции, където споменът за Гоце и Даме и за борбите на македонските революционери срещу тираните и подтисниците го съпътства от най-ранно детство. Вероятно това определя съпричастието му към делото на ВМРО още от ученическите му години.
В Софийския университет, където завършва философия, участва активно в студентското дружество „Шар“ и съвместната му дейност с най-ярките представители на македонската интелектуална мисъл от това време окончателно свързва с идеалите и борбите на Българите в Македония.
Като млад учител по Философия в Неврокопската гимназия той пръв въстава срещу капитулантските и предателски действия на комунистическото правителство при насилствената „ македонизация“ в годините непосредствено след Втората световна война. Включва се в дейността на нелегалната група на ВМРО, която се подготвя за повеждането на организирана борба за защита на българщината в Македония от посегателствата на новите поробители. Окуражава другарите си и своите ученици да защитават своята българска национална чест и да бъдат готови да защитават правото на всички българи в Македония.
Самозабравили са се властници отчитат това негово патриотично дело за „Опасна антидържавна дейност“ и през 1947 година го арестуват като „Враг на народната власт“. В монтирания съдебен процес срещу него са отправени нелепи обвинения заради политическите му убеждения и действия и той е осъден на 15 години строг тъмничен затвор. Повече от 12 години прекарва в ада на затворите в Плевен, Пазарджик и Стара Загора, както и с ужасната Голгота в концлагера Белене (както е известен, като лагерът на смъртта), без да направи нито веднъж компромис с верността си към българският национален идеал и без да се огъне пред трудностите, пред репресиите и многократните му хвърления в карцерите на затвора.
Излиза от затвора чак през 1959 година и не престава да работи за делото на ВМРО, въпреки многократните му преследвания, изселване и „въдворяване на друго местожителство“. След демократичните промени през 1989 година той е сред първите, които подема идеята за възстановяването на ВМРО и посвещава и последните си дни на делото за укрепването на нейния авторитет като крепост на свободата и родолюбието.
Страдалческият живот на Кирил Пейчев, извървян с достойнството на истински български патриот, е истински пример за всички, който обичат Македония и са готови да се борят за свободата на Българите в тази изконна българска земя!
Поклон пред паметта му!
Източник: „Фейсбук“ – Надежда Пейчева, внучка на Кирил Пейчев