По време на заседание на комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните евродепутатът Андрей Слабаков зададе въпроси на Генералния директор за Научни изследвания и иновации в Комисията – Жан-Ерик Паке относно предстоящата мисия за борба с рака.
Слабаков уточни, че в Плана за борба с рака има добро предложение за организиране на мобилни екипи, които да посещават хората в отдалечените местности. Това е нужно, защото първо е нужно да бъде открито заболяването, а когато за хората в отдалечените региони, особено възрастните, е трудно да пътуват. Трябва да обвържем в мисията скрининга с борбата с рака, категоричен е Слабаков.
А ето и цялото изказване на Слабаков:
Благодаря господин председател,
Господин Паке, ще повдигна въпроса за мисията за рака. В доклада „Мисията: Възможна“ се споменават хората в отдалечените региони, но не се предлагат конкретни мерки за решаване на техните проблеми. В същия доклад се говори за по-добър скрининг, но най-вече за разработване на нови технологии и усъвършенстване на съществуващи методи.
Защо експертите работещи по мисията за рака не свързват двата въпроса? На мен ми изглежда логично. Все пак първата стъпка е да бъде открито заболяването. В отдалечените региони живеят стари хора, те не могат да се придвижват на дълги разстояния. Колкото и пари да се налеят в една болница, ако тя е прекалено далеч става безполезна. Не може да концентрираме ресурсите си в една точка във всяка държава.
В Плана за борба с рака има добро предложение за организиране на мобилни екипи, които да посещават отдалечените местности. Този тип взаимосвързаност трябва да се търси и в мисията! Все пак огромна част от раковите заболявания се откриват лесно, без много сложна или скъпа техника.
Възнамерявате ли да обърнете повече внимание на скрининга в отдалечените региони и да го интегрирате като основен приоритет в мисията? Как може да се помогне на държавите да изградят такава инициатива?
Видео от изказването вижте тук >>>