Дезинформацията е огромен проблем. Сега всеки може да напише статия или да качи видео онлайн, което да събере хиляди, ако не и милиони посещения, дори да се превърне в новина, пускана по медиите.
Това заяви еродепутатът от ВМРО в групата на ЕКР Андрей Слабаков в изложението си по поставения от него въпрос към европейските регулатори за аудиовизуални медийни услуги.
Виждал съм го неведнъж и не говоря само за новините относно пандемията от КОВИД-19. Много често става въпрос и за медии, които са мотивирани политически, имат си спонсори и атакуват техни противници или подкопават определени факти с целенасочени кампании на дезинформация. Това е изключително опасно за обществото. То не просто затруднява публичния дискурс по важни въпроси, а засяга особено тежко младежта. Все повече младите започват да губят доверие към всички източници на новини и информация, категоричен е той.
А ето и целия въпрос >>>
Благодаря госпожо председател,
И добре дошъл на г-н Ибурки като новоизбран председател на Групата на европейските регулатори за аудиовизуални медийни услуги (ЕРГА). Бих искал да говорим за дезинформацията. Според мен тя е огромен проблем. Сега всеки може да напише статия или да качи видео онлайн, което да събере хиляди, ако не и милиони посещения, дори да се превърне в новина, пускана по медиите. Виждал съм го неведнъж и не говоря само за новините относно пандемията от КОВИД-19. Много често става въпрос и за медии, които са мотивирани политически, имат си спонсори и атакуват техни противници или подкопават определени факти с целенасочени кампании на дезинформация. Това е изключително опасно за обществото. То не просто затруднява публичния дискурс по важни въпроси, а засяга особено тежко младежта. Все повече младите започват да губят доверие към всички източници на новини и информация.
Кодексът за поведение във връзка с дезинформацията сякаш не предоставя достатъчно лесни и бързи решения за справянето с този проблем. Заключенията на ЕРГА по въпроса, които бяха публикувани неотдавна, споменават недостатъчното докладване по ползването на изкуствен интелект и автоматични системи за следене на дезинформацията. Какви точно са проблемите с използването на този тип системи? Съществува и етичният въпрос – как можем да използваме тези системи без автоматично да цензурираме хората. Все пак те имат правото на свобода на словото.
В Пленарната зала ще се гласува и Пакетът за цифрови услуги, където Кодексът е отчасти интегриран. Как ще се отрази това на прилагането му по въпросите на дезинформацията?
Благодаря.
Цялото видео с изказването вижте тук >>>