spot_img
НачалоНовиниД-р Христо Татарчев погребан на родна земя

Д-р Христо Татарчев погребан на родна земя

Тленните останки на първия председател и съосновател на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Христо Татарчев, бяха положени в София. Стотици българи от България, република Македония и Западните български покрайнини почетоха паметта на великия българин. Полагането на костите на д-р Христо Татарчев на 23 октомври 2010 г. съвпада с датата, на която преди 117 години в Солун бе създадена освободителната организация на българите в Македония и Одринско.
Костите му почиват в Торино до 2002 г., където смъртта го е застигнала през 1952 г. Извадени и съхранени в урна, съгласно правилата на гробищната администрация, те остават непотърсени от българската държава. През декември 2009 г. тленните останки на д-р Христо Татарчев са донесени в България, благодарение на родолюбиви български емигранти от Македония. Сега те са положени в основата на внушителен паметен знак с кръст за храброст и цитат от спомените на Татарчев: „Нашето вътрешно чувство и мисъл се движеха повече около общобългарския идеал – присъединяване на Македония към България…“
„Полагаме костите му в София с надеждата скоро те да бъдат в пределите на обединената българска държава. Стремеж, който водеше живота на Татарчев“, сподели Красимир Каракачанов пред множеството и прочете част от завещанието на революционера – Татарчев завещава цялото си имущество на ресенската и кукушката общини, но при условие, че са в пределите на свободното българско отечество. „Това показва, че костите му ще намерят покой тук, в столицата на свободната българска държава, а не под копитата на буцефаловия паметник и грандоманските приумици в центъра на днешно Скопие“, заяви още Каракачанов.
Видимо развълнувани, потомъкът Данаил Татарчев и Панде Евтимов, разчустваха присъсътващите. „Всеки спомен за Татарчев в днешен Ресен е изтрит от съвременната македонска държава“, сподели болката си Евтимов и напомни за делото на друг от татарчевия род – Асен – получил смъртни присъди и от кралска, и от Титова Югославвия. Слово за Татарчев произнесе и министър Божидар Димитров. Прозвуча химнът на България, а после стотици гърла запяха „Изгрей зора на свободата“.
Под звуците на военния оркестър урната с костите бе положена в темелите на паметника и покрита с българското знаме. Паметникът бе покрит с венци и букети. Сред тях бяха цветя от различни организации на ВМРО в София, Пловдив, Варна, Русе, Стара Загора, Велико Търново, Благоевград и много други български градове, както и от ВМРО – Народно партия в днешна Република Македония.
 
Д-р Христо Татарчев е един от основателите на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, създадена през 1893 г. и неин пръв председател. Роден е на 16 декември 1869 г. в Ресен. Участва в подготовката на Съединението и е доброволец в Сръбско-българската война през 1885 г. Завършва медицина в Берлин през 1892 г. Председател е на Ресенския конгрес на Организацията през 1894 г. и на Солунския конгрес през 1896 г. Заточеник в периода между 1901 г. и 1902 г., по-късно става член на задграничното представителство на Организацията в България. Татарчев е лекар в българската армия по време на войните за национално обединение. Изявява се като публицист. Сближава се с Иван Михайлов. Успява да заживее в родния Ресен при кратковременното българско обединение през 1941 г. Под ударите на комунистическия режим и македонизма, д-р Христо Татарчев е принуден да се премести да живее в Торино – Италия. Почива в изгнание на 5 януари 1952 г. Погребан е от представители на българско-македонското освободително движение в емиграция и МПО.
 

 

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ