Евродепутатът от ВМРО Ангел Джамбазки сезира Европейската комисия
Тормозът над македонските българи с българско национално самосъзнание от страна на властите в Скопие продължава. И това отново се случва в момент, когато официалните власти в Република Северна Македония твърдят, че работят за добросъседство и за преодоляване на проблемите между двете държави, с оглед започването на преговори между РСМ и ЕС за членство в Съюза. Отново ставаме свидетели на пореден и драстичен случай на нарушаване на човешки права в Република Северна Македония и преследване и наказване на хора, само заради това че определят себе си като българи.
Този път случаят е с майка на четири деца от град Куманово в РСМ, чиято социална помощ е спряна от държавата, защото се самоопределя като етническа българка. Според нейния свидетелски разказ с решение на директора на междуобщинския център за социални работи в Куманово от 10 март 2021 г. социалната помощ в размер от 8568 денара е спряна. Официалното основание за спирането на социалната помощ е поради ненавременно деклариране на приход, реализиран от съползвател на социалната помощ, въпреки че съответната сума като хонорар по договор за поддържане на мемориален център „Страцин“ в с. Страцин, община Куманово е получен по банков път и по сумата са платени всички дължими данъци и такси към македонския бюджет съгласно македонското законодателство. Нещо повече – жената дори е наказана от македонската държава и със същото решение тя е обвързана да възстанови сумата от 8568 денара, изплатена за месец януари като социална помощ в македонския бюджет като наказание. Всичко това се случва, защото нейната дъщеря участва в поддържането на български войнишки паметник от Втората световна война в мемориалния център „Страцин“ село Страцин, община Куманово.
Заради този пореден случай на потъпкване на права на граждани на РСМ с българско самосъзнание заместник-председателят на ВМРО и български представител в Европейския парламент Ангел Джамбазки задава следните въпроси към ЕК:
1. Запозната ли е ЕК със случая и какви мерки ще предприеме срещу поредното грубо нарушаване на човешки права в Република Северна Македония?
2. Смята ли ЕК най-сетне да защити правата, честта и живота на македонските граждани с българско национално самосъзнание?
3. Ще изиска ли ЕК проверка на случая и официални обяснения срещу правото на самоопределение на македонските българи?