spot_img
НачалоЗеленото е родолюбиеНационален парк „Българско Черноморие“ на път да стане реалност

Национален парк „Българско Черноморие“ на път да стане реалност

Комисията по околна среда в Народното събрание одобри предложението за създаване на национален парк „Българско Черноморие“.
Идеята е националният парк да защити местностите Иракли, Карадере, Камчийски пясъци, Крапец, Шабленски езера, Корал, Аркутино, Дюни и Маслен нос от строителство.
Бъдещият парк „Българско Черноморие“ ще се разпростре върху повече от 52 хил. хектара държавни и общински земи, криещи стотици застрашени животински и растителни видове, уникални скални образувания и пясъчни дюни, подводни морски пещери и рифове.
В обхвата на бъдещия парк ще влизат природните паркове „Странджа“ и „Златни пясъци““, резерватите „Калиакра“, „Камчия“ и „Ропотамо“, поддържаните резервати „Балтата“, „Атанасовското езеро“ и „Пясъчната лилия“, както и 22 защитени местности, сред които Дуранкулашкото езеро, Шабленското езеро, Аладжа манастир, Яйлата, Иракли, Поморийското езеро, Бургаски солници, Ченгене скеле, Силистар, устието на река Велека. Включени са и природни забележителности като нос Емине, фиордите и тюленовата пещера в местността Маслен нос, както и пясъчните дюни край Каваците, между къмпингите Златна рибка и Градина и в местността Алепу и Бабата. Предвидени са и терени край Балчик, Варненско-Белославското езеро, Галата и Ропотамо.
Учени от БАН отчитат в доклад, че на територията на парка попадат 61 природни местообитания, сред които и 2 морски, населени с десетки защитени видове птици, риби, земноводни и влечуги, бозайници и растения. Уникални местообитания на редки и застрашени животински видове са и морските пещери.
Според еколозите обявяването на парк „Българско Черноморие“ ще запази уникалното биоразнообразие в едни от последните останали в света такива естествени местообитания, ще се съхрани и културно-историческото наследство в района. В същото време специализирани центрове може да привличат туристи и ученици за образователни цели. Същевременно ще се предотврати опасността от урбанизиране на чувствителни зони.
По изкисване на Народното събрание Министерството на околната среда и водите и Института по биоразнообразие и екосистеми към БАН организират публични обсъждания за бъдещия парк „Българско Черноморие“ в градовете Бургас, Варна и Добрич, на 17-и, 19-и и 20-и юни.
Повече за проекта национален парк „Българско Черноморие“ вижте тук.

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ