Неправителствени организации сигнализират, че в последните си дни правителството на Пламен Орешарски е склонило да предостави североизточните български земи на американската компания „Парк Плейс Енерджи Корп“. В Добруджа ще бъдат проведени проучвания за въглищен газ, като според анализи дълбоко под плодородните земи има над 60 находища на въглища. Проучването ще се проведе в близост до каварненското село Вранино.
Според природозащитните организации добивът на този газ е по-опасен и от този на шистови находища. Те представят и начините за изследване – при един от тях въглищата се палят под земята, за да освободят газ. Друг начин е така наречения хидрофракинг, който е забранен в редица държави, тъй като газът излиза на повърхността и има редица заболявания на хората в този район.
Сондите трябва да минат през подпочвените води, което е най-голямото притеснение на еколозите, заради неминуемото замърсяване на водата със сяра, с тежки метали, с радиоактивни материали. От друга страна по този начин немалко количество вода ще потъне в земните недра, което ще оскъпи природния ресурс.
От Министерство на икономиката и екологията твърдят, че американската компания е декларирала, че няма да бъде използван хидрофракинг, който ще унищожи българската житница. В проекта, представен на българската интернет страница на фирмата, също изрично се изключва вероятността да се приложи този метод.
Сегашният договор с компанията е само за проучване и когато изтече, ще се реши дали да ѝ позволят добива, съобщават от министерството. Ако извличането на въглищния газ бъде разрешено, фирмата може да получи концесия за добив за 35 години.
По темата – рубрика „Зеленото е родолюбие“ и обзор за опасността, която създава прилагането на метода фракинг.
Добруджа – пак мишена на газови проучвания
СВЪРЗАНИ СТАТИИ