На този, който контролира парите – де факто не му трябва да контролира законите, защото той контролира всичко.
Икономистът и финансов анализатор Кузман Илиев издаде наскоро книга „Кой контролира парите ни?“. По тази тема той бе гост в предаването „Бизнес дейли“ по ТВ Европа.
Сложен въпрос е кой контролира парите ни. Затова се опитах в самата книга да вляза по-детайлно. Книгата се оформи като един проект, който преди 7-8 г. бях замислил. От икономическите теми, които коментирах през годините, направих нещо като хроника на нашите икономически теми. Хората, които не са запознати с икономическата тема – чрез тази книга им разказвам като хроника какво се е случило, обясни анализаторът.
Това е важна материя за всеки един от нас. Жалко е, че не знаем много за нея, но това е защото се представя сухо. Във времето съм гледал да разработя различни теми, каза Илиев и допълни, че подзаглавието „Власт, спекула и манипулации“ се свързва и със заглавието.
Международният банкер Ротшилд казва, че този, който контролира парите – де факто не му трябва да контролира законите, защото той контролира всичко.
Този, който създава парите, има власт над всички икономически аспекти.
Когато владееш парите, ти може да избегнеш едни процеси, които в демокрацията биха те стопирали. Да речем може по-лесно да направиш война. Може да създадеш пари от нищо. Централните банки днес контролират парите, които са откъснати от тяхната първоначална идея – средство за размяна, ограничени във времето. Това обаче се променя във времето, за да може политиците да контролират парите и да имат по-голяма власт – да манипулират обществено значимите процеси, каза Кузман Илиев.
В един момент и обикновения човек трябва да го касае това, защото понякога идва икономическа криза. А в България през 90-те години имаше и хиперинфлация и спестяванията бяха обезценени. Ако ние нямаме икономическа култура, то това би означавало, че практически ние не сме свободни хора и в един момент политическите процеси може да ударят нашите пари. Ние може да не се интересуваме от икономиката, но постоянно взимаме отношение по един или друг начин. И то много гласовито, категоричен бе икономистът.
За мен правилният път е да има по-висок стандарт, да живеем по-добре, цивилизацията да се развива. А това става като познаваме икономическата наука и политическия процес. Да сме по-знаещи, по-можещи, заяви Илиев.
Целия разговор с автора на „Кой контролира парите ни?“ гледайте тук >>>