Общинският съветник от ВМРО в град Шумен Деан Станчев днес внесе в Общината питане до кмета за наличието на поставени незаконни гаражи в кв. „Еверест“.
От питането на общинския съветник става ясно, че до него са достигнали множество сигнали за нерегламентирано поставени гаражи, с приблизителна бройка 50. Очевидно е, че липсват каквито и да било документи и данни за издадени разрешителни за поставянето на тези гаражи. Също така липсват и документи относно статута на собствеността – публична или частна е.
Деан Станчев алармира също, че пак в този квартал са налице и данни за незаконно построени къщи, както и огради на общински терени. Наличието на незаконни постройки от 5-а и 6-а категория не е от днес и вчера. Същите тези незаконни коптори разполагат с електро- и водоснабдяване.
Воеводата е обезпокоен и смята, че е време Общината да вземе мерки, за да не витае усещането, че институцията си затваря очите за този проблем, само защото там живеят цигани.
В питането си съветникът отправя няколко въпроса към кмета Любомир Христов, а именно извършвани ли са проверки през 2018 г. на незаконните постройки, колко от тях са премахнати; колко заповеди за принудително изпълнение са влезли в сила и какви средства ще са необходими за събарянето на незаконните постройки с влезли в сила заповеди за премахване.
Ето и пълния текст на питането:
ДО КМЕТА НА ОБЩИНА ШУМЕН
Г-Н ЛЮБОМИР ХРИСТОВ
ПИТАНЕ
от Деан Станчев – общински съветник
Относно: наличие на незаконни постройки в кв. „Еверест” и мерки за премахването им
Уважаеми г-н Христов,
Обръщам се към Вас с питане относно цялостната общинска политика за премахване на незаконни постройки, както и плановете и разчетите на общината как да се справи с тази ескалираща противозаконна тенденция. Съгласно нормите на Закона за устройство на територията (ЗУТ), общините – респективно кметовете и главните архитекти, са отговорни за премахването на сгради и съоръжения, които са поставени в нарушения на императивните правни норми. Става въпрос за обекти от 4-а, 5-а и 6-а категория (такива са масовите случаи). Разпоредбата на ЗУТ (чл. 223) е пределно ясна и законодателят е вменил не само задължение на местната власт да контролира случаите на незаконно строителство, но и процедурите за премахването му.
Към настоящия момент е честа практика, за всеобщо съжаление, незаконните строежи и такива, които значително се отклоняват от разписаните норми, да се търпят от местната власт с години. Това ерозира на първо място правосъзнанието, защото гражданите наблюдават и си казват, че институциите са безсилни и не спазват закона, а от друга страна охрабрява както нарушителите, така и трети лица да продължат да нарушават закона. Налице са не един или два, а стотици примери, които показват, че местната власт е тотално абдикирала от задължението си да се бори с незаконното строителство. Дори това да не е така, е наложително да се положат максимално усилия, за да се премахнат сега съществуващите сгради, които не отговарят на правилата на ЗУТ, а също така и да се засили превантивната дейност с цел недопускане на появата на нови незаконно построени обекти.
Така например разполагам с изобилие от сигнали, че в кв. „Еверест” има поставени незаконни гаражи – най-малко 50 на брой. Липсват каквито и да е данни и документи за издадени разрешения за поставяне, както и данни на територията на каква собственост са поставени – публична или частна общинска собственост. Съответно можем да си направим изводите, че не са спазени никакви правила за поставянето, както и че не са заплатени никакви такси за разрешителни.
Отделно от това за същия квартал са налице данни и за незаконно построени къщи, незаконни огради на общински терени, получили сме сигнали и оплаквания от граждани, че този процес се развива постъпателно и липсват ефективни мерки до момента. Наличието на незаконни постройки от 5-а и 6-а категория не е от тези дни, но е недопустимо години наред да „никнат“ незаконни къщи, които на всичкото отгоре са електро и водоснабдени и да не се вземат мерки. Нетърпимостта към незаконното строителство е основно мерило за въвеждането на ред в една община, колкото повече се неглижира проблемът, толкова повече се затвърждава усещането за безсилието и нежеланието на местната власт да се противопоставя на анархията. Съвсем отделен, но и много сериозен, е въпросът дали една определена група от населението – а именно циганската, не се толерира гласно и негласно. Дали в дух на криворазбрана толерантност или някакви други обязаности не се допуска циганите да нарушават поголовно ЗУТ и да строят каквото и където им падне, както им падне? Това са много сериозни въпроси.
Уважаеми г-н Христов, имайки предвид гореизложеното, моля да получа отговори на следните въпроси:
Извършвани ли са проверки през календарната 2018 г. за незаконно строителство в кв. „Еверест“ и какви са направените констатации?
Колко незаконни постройки са премахнати за 2018 г. на територията на община Шумен?
Колко заповеди за принудително изпълнение по чл. 223 от ЗУТ са влезли в сила и предстои да бъдат изпълнени?
Какъв е размерът на необходимите средства за премахване на незаконните постройки с влезли в сила заповеди за премахване съгласно чл. 223 от ЗУТ?
Какви мерки ще бъдат предприети за премахване на незаконните постройки и гаражи и в какъв срок?
16.01. 2019 г. С уважение:
Гр. Шумен