spot_img
НачалоБългарите по светаОсъдиха български лидер в Босилеград по… закон за „името и делото на...

Осъдиха български лидер в Босилеград по… закон за „името и делото на Тито”

Председателят на Демократичния съюз на българите в Босилеград Драголюб Иванчов е осъден на глоба от € 500 от съд във Враня, Сърбия. За това информира Културно-информационният център на българите в Босилеград.
Иванчов обвинен, че не е имало знаме на Р Сърбия по време на церемонията при отбелязването на 91-та годишнина на Ньойския договор на 27 ноември 2010 г. пред паметника на Васил Левски в Босилеград. Тогава били издигнати 5 държавни знамена на Р България, едно партийно знаме на ВМРО и едно знаме на „Атака“.
Председателят на Демократичния съюз на българите в Босилеград е убеден, че става дума за пореден политически скандал срещу партията на българите в Западните покрайнини. Той смята, че съдията Драган Станкович с тази присъда е изпълнил политическа поръчка на управляващите в Сърбия.
В решението е посочено, че е нарушен Закон за употребата на герба, знамето и химна на СФРЮ и за използването на образа, името и делото на Йосип Броз Тито, който на практика е недействителен закон на несъществуваща държава.
Знамето на Сърбия пък винаги се намира на няколко крачки от паметника на Левски, на входа на държавната поща в Босилеград, и така беше и на този ден, оспорва Иванчов.
Изслушаните свидетели по делото – всичките полицаи – лъжат, че на този ден са се развявали 5 държавни знамена на Р България. Полицаите явно не правят разлика между държавните знамена на Р България и партийните знамена на Демократичния съюз на българите, които бяха развявани и които са одобрени от Министерството за държавно управление и местно самоуправление на Р Сърбия, посочват от КИЦ „Босилеград“.
Припомняме, че преди година шефът на Културно-информационния център на българите в Босилеград Иван Николов беше призован пред сръбския съд по същия закон, защото издигнал българско знаме на 3 март тази година.
В началото на месец май пък Общинската избирателна комисия в Босилеград отказа да признае статута на малцинствена партия на Демократичния съюз на българите, въпреки че той недвусмислено се доказва от решението за регистрация, издадено от сръбското Министерство за държавно управление и местно самоуправление.
20 септември 2012 г.
ПОВЕЧЕ ПО ТЕМАТА:
Спират достъпа до образование на български език в Босилеград
Одисеята на един паметник
КИЦ – Босилеград възмутени, че се сърбизира най-големия български светец Свети Иван Рилски
Отново проблеми за българи на границата със Западните покрайнини

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ