Трябва да насочим нашите усилия да задържим младите хора в България. Стъпките за това са няколко. Да запазим тези, които са тук, да останат и създават семейства в България. Втората – реемиграция – да привличаме младите да се завръщат в страната.
Това заяви в предаването „Точка на кипене“ на ТВ „България 24“ д-р Султанка Петрова – заместник-министър в МТСП. Коментираната тема бе „Демографски промени и усилията за справяне в кризата“.
В началото на прехода в България нямаше политици, които да осъзнават ролята и важността на демографската политика. В настоящия мандат на управление с участието на Патриотите имаме заместник министър-председател с ресор демографска политика. Това се случи след анализите, които направихме на проблемите и демографските тенденции в България, обясни Петрова.
Тя заяви, че България е част от глобалния свят и не може да се развиваме извън ЕС или световните демографски тенденции.
Миналата година имаше кръгла маса в МТСП точно с демографска насоченост. На нея присъства и председателят на Националния статистически институт. Той каза нещо много важно. Не всеки може да анализира статистически данни. Необходими са експерти в тази област. От тази гледна точна при нас статистическите данни описват една черна и мрачна демографска картина за България. Да, имаме демографски проблем, имаме ниска раждаемост и застаряло население. Още през 2018 г.- за първи път в света бе обявено, че хората над 65 години са повече от децата под 5 години. Именно
застаряването на населението трябва да ни насочи към политиките, които трябва да водим,
анализира д-р Петрова.
Възрастова структура на населението към 31.12.2019 година
Ние трябва да изясним на кои проблеми можем да повлияем като политици, експерти, като хора, които трябва да решават проблемите в демографската сфера, категорична е тя.
Няма как да повлияем на застаряването на населението. Това е световен феномен. Но бихме могли да подобрим други неща. Например възрастните да имат достъп до качествено здравеопазване. Да има по-висок стандарт на живот. Да задържим младите в страната, за да може да има кой да се грижи за възрастните, посочи заместник-министър Петрова.
Често се говори, че раждаемостта у нас е ниска. Това не е съвсем така. Имаме 1,5% коефициент за раждаемост. В Европа той е между 1,1 – в Италия, до 1,9 – в Ирландия и Франция. Така погледнато България е в средата на показателите. Трябва да подобрим условията на живот и да направим информационни кампании, които да стигнат до младите хора, свързани с репродуктивните проблеми. Имаме около 250 хиляди двойки, които имат репродуктивни проблеми. За да нарасне раждаемостта, тези хора трябва да имат достъп до качествена здравна грижа, коментира още тя.
Д-р Султанка Петрова е категорична, че трябва да насочим нашите усилия да задържим на младите хора в България.
И изброи стъпките за това:
Да запазим тези, които са тук, да останат и създават семейства в България;Реемиграция – да привличаме младите да се завръщат в страната.
Тя даде и пример със завръщането у нас на 200 хиляди българи по време на пандемията.
Цялото предаване „Точка на кипене“ на ТВ „България 24“ по темата „Демографски промени и усилията за справяне в кризата“. Гостуват акад. Гена Велковска и д-р Султанка Петрова, заместник-министър на труда и социалната политика >>>