Акцент върху иновативното образование
Договор за създаване на нов модел на обучение в професионално направление „Компютърни науки“ е подписан между Природо-математическата гимназия „Васил Друмев“ във Велико Търново и Техническият университет в София. Предложението на народния представител от ВМРО и заместник-председател на Комисията по образование и наука към Народното събрание доц. д-р Милен Михов, по което той работи от известно време и посрещнато с разбиране от образователния министър Красимир Вълчев, бе финализирано на 18 декември 2020 г. В присъствието на Николай Цонев, зам.-директор на ПМГ, и проф. Огнян Наков, декан на катедра „Компютърни системи и технологии“, договорът за сътрудничество е подписан от директора на ПМГ Ангел Гушев и ректора на ТУ проф. Иван Кралов.
От новата учебна година през 2021 г. в продължение на 5 години ще бъде приложен иновативен модел в създаване на нови образователни, тематични направления, които надграждат компетентностите и знанията, уменията и нагласите за професионална реализация на учениците извън задължителните дисциплини. В направленията от модерните области – дигитално предприемачество, киберсигурност и изкуствен интелект, ще се създадат изцяло нови учебни програми по учебни дисциплини на две равнища – стандартно и за напреднали. За това информира Николай Цонев, заместник-директорът по учебната дейност в професионалното училище в старата столица.
По думите му целта е ПМГ „Васил Друмев“ Велико Търново да се превърне в център за дигитални иновации и реализация на младите хора в Централна северна България, които имат подготовка за работа в ИТ индустрията
Техническият университет има опит в подобно сътрудничество с професионални гимназии. С този договор продължава идеята в различни региони на България да бъдат създавани такива училища, които да бъдат своеобразни регионални центрове за обучение и развитие на новите технологии. Експериментът е заимстван опит от Германия и идеята тук е не само образованието в тези насоки да се издигне на едно по-високо ниво, но и да има достатъчен брой млади хора, които да се обучават и развиват в тази насока, всичко това да бъде съгласувано с бизнеса във всеки един момент, спрямо неговите нужди и в крайна сметка младите хора да останат и да създават продукт в България, а не да излизат навън и да предлагат своите умения за чужди фирми и държави. Това е дългосрочна политика и се надяваме да имаме сериозно място в областта и съседните на Великотърновска област региони, коментира Николай Цонев.