ВМРО поиска министър Трайчо Трайков да обясни публично дали е спазил задължението си по решението на Министерския съвет 427/16.06.2011 г. да сключи в едномесечен срок договор с „Шеврон”. Решението беше обнародвано в „Държавен вестник“, бр. 47 от 2011 г., стр. 30.
Добилото печална известност решение на Министерския съвет от 16 юни миналата година беше отменено днес, но според неговата т. 5 до 21 юли е трябвало да се сключи договор с „Шеврон” да сондира в Североизточна България.
Затова ВМРО-Българското национално движение пита дали такъв договор има и какви са възможните му правни последици?
Фактът е умишлено премълчаван от страна на управляващите. В отмененото Решение обаче има и нещо още по-стряскащо – предвидена е възможност за предварително изпълнение на решението.
В т. 8 от отмененото решение на МС се заявява следното: „Отлагането на изпълнението му би довело до блокиране на проучването и добива на природен газ на територията на Република България, който е в разрез с националните приоритети и стремежа към енергийна независимост на Република България и е необходимо да се защити като особено важен държавен интерес”.
ВМРО отбелязва, че ако не е изрично предвидено т. нар. мораториум да действа с обратна сила, това означава, че поради завареното положение, дъщерното дружество на „Шеврон” в България би могло съвсем легално да проучва.
В изпратеното писмо до министъра ние питаме дали мораториумът ще се разпростре освен върху хидравличното разбиване на шистови скали и върху т.нар. въглищни легла.
Ако се ограничи само до шистови скали, това създава вратичка за проучване и добив в територии с въглищни легла.
Стана ясно, че мнозинството от ГЕРБ е склонно да приеме проекта на Яне Янев за мораториум. Интересното е, че в публичната база данни на Народното събрание такъв законопроект липсва, т.е. няма текст за Закон или за изменение и допълнение на Закон.
Ето и пълния текст на въпросите:
Според публичната информация до момента има няколко предложения за забрана или ограничаване за добиване на шистов газ и за метода фракинг (хидравлично разбиване).
Стана ясно, че мнозинството от ГЕРБ е склонно да приеме проекта на Яне Янев за мораториум. Интересното е, че в публичната база данни на Народното събрание такъв законопроект липсва, т.е. няма текст за закон или за изменение и допълнение на закон. Именно тази потайност ни кара да поставим следните въпроси:
1. Предложението или проектът „Яне Янев” с какво действие ще бъде. От бр. 47/21.06.2011г. на „Държавен вестник“ е ясно, че има Решение № 427/16.06.2011г. на Министерски съвет, с което се дава разрешение на „„Шеврон България Експлорейшън енд Продъкшън“ – ЕООД да извършва проучване на нефт и природен газ в площ „Блок 1 Нови Пазар“, разположена на територията на областите Разград, Силистра, Добрич, Шумен и Варна.
Ако законопроектът на Яне Янев не предвижда действието му да бъде с обратна сила, а да действа само за напред, то това означава, че поради завареното положение дъщерното дружество на „Шеврон” в България би могло съвсем легално да проучва. Ето защо питаме дали т.нар. мораториум ще се разпростре и назад във времето или ще действа само за напред и по този начин ще облагодетелства „Шеврон”?
2. Вторият въпрос, който е породен от липсата на публичност около проекта на Яне Янев, който има благословията на ГЕРБ, е дали има вече сключен договор с „„Шеврон България Експлорейшън енд Продъкшън“ – ЕООД. Според цитираното решение на МС, съгласно т. 5 от него в едномесечен срок от публикуването на решението (21.06.2011 г.) министърът на икономиката, енергетиката и туризма (Трайчо Трайков) е оправомощен да сключи договор. Има ли такъв договор, сключен от министър Трайков, съгласно решението на МС?
В медиите се разпространява информация, че цитираното решение на МС е отменено. Но това не отменя въпроса за това сключван ли е договор.
3. Третата неизвестна е какви ангажименти е поемал МС, ако договорът не е сключен и дали „Шеврон” има претенции или би могъл да има за това към държавата?
4. Мораториумът ще се разпростре ли освен върху хидравличното разбиване на шистови скали и върху въглищни легла? Защото ако се ограничи само до шистови скали, то се създава вратичка за проучване и добив в територии с въглищни легла.
17 януари 2012