Българската държава трябва да поиска признаването на българска общност в Косово и да бъде поставена още една звездичка на косовското знаме, в което всяка звезда означава етнос. Това заяви организационният секретар на ВМРО Юлиан Ангелов в предаването „Прокудени от бащин дом“ по ТВ „СКАТ“.
Той припомни, че на косовското знаме има поставени звездички за много общности – турска, бошняшка, сръбска, черногорска, една циганска, албанска, хърватска, но за съжаление няма призната официално българска общност.
Според Ангелов признаването на българско малцинство е трябвало да бъде поставено като изискване още когато България официално е признала Косово през 2008 г.
Организационният секретар на ВМРО посочи, че малко хора у нас за запознати с българския характер на част от населението на Косово и малко специалисти изследват тези проблеми. Голяма част от младите българи дори не знаят, че Косово е самостоятелна държава.
Повече от 40 косовски села са населени с българомохамедани днес – това са над 100 хил. души, информира Ангелов. В Косово няма български училища и тези хора са оставени на пропагандата на други държави. Четири български организации развиват дейност в Косово и за щастие напоследък Агенцията за българите в чужбина работи активно с тях.
В предаването беше направен и исторически преглед по отношение на Косово. Кан Пресиян присъединява територията на днешно Косово и Македония към българската държава в средата на 9 век. По това време започва да се говори за присъствието на българите по тези места – и административно и етнически, а и църковно – по времето на Борис І. Дори още през 6-7 век има преселение на прабългари и славяни в Косово.
Генезисът на българите от Косово и на българите от другите етнографски райони е един и същ, заяви Юлиан Ангелов. Той направи сметка, че по време на Първото българско царство Косово около три века е било в пределите на България.
През времето на Второто българско царство Калоян отново присъединява Косово към България и около век то е част от Българската империя, както пишат западните историци. За сравнение – Косово е било сръбска територия не повече от два века.
Така погледнато претенциите на Сърбия към Косово не могат да са толкова основателни, колкото например на България, заяви секретарят на ВМРО.
Още едни исторически пример в подкрепа на това е, че и в Първата, и във Втората световна война части от Косово са под българска администрация.
Видео от участието на Юлиан Ангелов в предаването „Прокудени от бащин дом“ можете да гледате в мрежата Ютуб.
По темата:
Рубриката „Българите по света“