Писмо до кмета на Босилеград, Владимир Захариев, изпрати ръководството на Демократичния съюз на българите. В него нашите сънародници отправят апел за незабавно прекратяване на всички антибългарски политически действия и прояви. Те ги определят освен като средство за провеждане на асимилационната политика срещу българското малцинство.
Призивът на политическите представители на българите в Босилеград е в следствие от немалкото случаи на прилагане на антибългарска пропаганда от страна на сръбската власт. Конкретният повод е скорошното срамно честване на Деня на освобождението на Босилеград от българската фашистка окупация на 8 ноември. Черен ден, в който българите от града отбелязват сръбското завоевание на Западните покрайнини.
В писмото нашите сънародници му напомнят на Захариев, че той е българин, кмет на град с предимно българско население, и негово основно задължение е да отстоява интересите им.
От ДСБ припомнят за редица потъпквания на българщината в града, сред които са неподдържането на паметника на Васил Левски, преименуването на български църковен храм, липсата на учебници на майчиния за местните деца български език.
Следва пълния текст на писмото:
Община Босилеград
Кмет Владимир Захариев
Уважаеми г-н Захариев,
Демократичният съюз на българите внимателно следи политическите, културно-просветните, спортните, туристическите и други прояви на община Босилеград и на вас като кмет на Босилеград в Р България особено след 2008 г., както и културните прояви, които с помощта на българските държавни и обществени институции и културни деятели, организирате в Босилеград.
Нашите анализи показват, че с тия прояви вие видимо се отклонявате от политическата програма на партията, която ви издигна за кмет, сега вече безперспективната Демократическа партия на Сърбия на д-р Воислав Кощуница и все повече се доближавате към програмните цели и задачи, които ние заложихме в Програмата на Демократичния съюз на българите още през 1990 година. В това ние не виждаме нищо лошо. Напротив, ние смятаме, че именно заради променящите се обстоятелства политиците и управляващите също трябва да променят мисленето и поведението си.
Ето защо, ние недоумяваме как е възможно въпреки все по-доброто сътрудничество на община Босилеград с нашите братя в Република България в областта на здравеопазването, културата, просветата, спорта и трансграничното сътрудничество, на местно ниво все още да продължават великосръбските и антибългарски прояви от миналото, които ни изолираха и превърнаха в икономически най-изостаналата и безперспективна община в Р Сърбия.
Недопустимо е, че при положение че Р България ни оказва такава голяма помощ в областта на здравеопазването, обучението на наши студенти и ученици, възстановяване и изграждане на нови черкви, организиране на фестивали, туристически посещения, придобиване на българско гражданство, ползване на коли с български регистрационни номера, трансгранично сътрудничество и др., на местно ниво да продължават същите ония антибългарски прояви от времето на комунизма, каквато е срамното отбелязване на 8 ноември като „Ден на освобождението на Босилеград от българската фашистка окупация”!?
Недопустимо е вие, като кмет на община Босилеград, който в Р България демонстрирате българско национално самосъзнание и вадите политическа полза от това, да допускате в Босилеград да се говори с езика на омразата срещу България, без да държите сметка, че България, освен че е нашата майка-Родина, е европейска страна, от която зависи членството на Сърбия в ЕС.
Как е възможно паметникът на най-големия български национален герой в Босилеград Васил Левски четири месеца да не може да бъде осветен, а един сръбски монах три месеца след идването в Босилеград с ваша помощ успя разкошно да освети църквата „Св. Петка” в с. Рибарци? Имайки предвид целите и задачите на Сръбската православна църква по отношение на българското малцинство, ние недоумяваме защо вие, като кмет и българин, не реагирахте когато владиката Врански Пахомий понизи небесния покровител на българите „Св. Иван Рилски Чудотворец” с промяната на името на църквата в с. Паралово на „Преподобни Йован Рилски”?
И накрая, ние недоумяваме как е възможно, вие, като българин и кмет на община, в която населението е почти изцяло българско, вече 12 години да не можете да формулирате и изразите ясно становище по ключовия въпрос, от който зависи оцеляването на българското малцинство – обучението на майчин български език?
Новите политически реалности след разпадането на комунизма доведоха до падането на Берлинската стена и развитието на евроинтеграционните процеси. Югославия се разпадна, а членството на България в ЕС и кандидатурата на Сърбия налагат необходимостта от преодоляване на тежкото историческото наследство, възприемане на съвременната европейска ценностна система и изпълняване на критериите за членството на Сърбия в ЕС. Всичко това налага промяна на поведението на всички нива, особено на ниво местна власт.
Демократичният съюз на българите апелира за незабавно прекратяване на всички политически действия и прояви, които носят в себе си антибългарски прояви, което, освен че са едно от средствата за провеждане на асимилационната (сърбизационна) политика срещу българското малцинство, нарушават и българо-сръбските отношения. Съгласно новите реалности, ние апелираме за провеждане на широк обществен дебат по въпросите, касаещи просветата, образованието и културата на българското малцинство, както и всички други видове сътрудничество, свързани с контактите и сътрудничеството с Р България.
С уважение,
Председател
Драголюб Иванчов