Демократичният съюз на българите в Босилеград проведе възпоменателен митинг по повод 93 години от подписването на Ньойския диктат. Организаторите посочват, че мероприятието е преминало под засилено полицейско присъствие. Митингът частично се е провалил, тъй като сръбските власти са задържали повече от три часа четири автобуса и няколко коли от България на ГКПП „Рибарци–Олтоманци”.
В словото си председателят на Демократичния съюз на българите Драголюб Иванчов обясни, че целта на този митинг е да се отправи призив за помощ към сънародниците им в България, към Европа и към Сърбия и да се припомни откъде тръгват причините за тяхната драма.
Европа тръгна напред, след като се освободи от наследството на Версайските договори. И ние, за да тръгнем напред трябва да се освободим от тежкото наследство на Ньойския договор, от страхът и насилието като метод на управление, завърши Иванчов.
Говорителят на Демократичния съюз на българите Иван Николов се обърна към присъстващите: „Днес Ньойският договор и цялата Версайска система от договори са отречени от времето, почти всички техни клаузи са ревизирани с изключение на част от териториалните, в които ние вече девет десетилетия се задушаваме. Той противоречи на съвременните основополагащи европейски принципи и ценности за правата на човека и правата на малцинствата. Свободна и обединена Европа не може да се гради от окупирани и поробени народи. Демокрацията не може да се гради върху страхът, насилието и манипулациите а върху личната свобода и свободата на словото”.
Той наблегна на необходимостта от преосмисляне на Ньойското наследство и призова българските, сръбските и европейските политици да помогнат на българското малцинство, за да му се създадат нормални условия за живот и оцеляване и добави: „..борбата за спазване на националните ни и граждански права и свободи не е насочена срещу никого и с нищо не застрашава сръбските национални интереси. Напротив, от нашето положение зависи европейския образ на Сърбия и кандидатурата й за членство в ЕС. От кандидатурата на Сърбия в ЕС зависи и нашата съдба. Неуместни са всички подозрения и съмнения, излишна е войната на държавните институции срещу нас, излишни са и вредни за нас и за Сърбия и тия полицейски демонстрации – ние никого не застрашаваме. Напротив, това което искаме и за което се борим е еднакво полезно за нас, за Сърбия, България и Европа.
В изказванията прозвучаха и конкретни призиви за решаване на проблемите с обучението на български език, отваряне на границата като условие за свободно развитие на бизнеса, богослужение на български език, опазване на културно-историческото наследство, здравеопазване и други битови нужди на населението.
Кметът на община Босилеград Владимир Захариев, въпреки скорошното му изявление, че българското малцинство трябва да се освободи от диктата на сръбските политически партии, да се обедини и да укрепва връзките с България, не се отзова на поканата и не се появи на митинга, информират нашите сънародници.
ПОВЕЧЕ ПО ТЕМАТА:
93 г. след Ньойския договор – борбата за обединение продължава
Йолов: Ньойският договор оставя над половин милион българи извън границата на съвременна България
Защо Ньойският договор е диктат за България обсъдиха на конференция
Предстоящи събития за отбелязване на годишнината:
27 ноември (вторник), 20.00 ч., София – Български марш. Долу Ньой!
28 ноември (сряда), 19.30 ч., Враца, пл. “Христо Ботев” – факелно шествие “Долу Ньой! Кърджали е български!”
29 ноември (четвъртък), 17.30 ч., Благоевград, Младежки дом – факелно шествие за годишнината от Ньой.
30 ноември (петък), 18.30 ч., Добрич, пред църквата “Св. Георги” – Факелно шествие за годишнината от Ньойския договор под надслов “Въпреки всичко – за България!”