Навършиха се 140 години от рождението на легендарния български офицер и борец за свобода Борис Дрангов. Героят, който влезе в народното творчество с подвига си, е роден на 3 март през 1872 г. в Скопие.
Възпитаник на българското педагогическо училище в родния си град, Дрангов продължава образованието си във военното училище в София и генералщабната военна академия в Санкт Петербург.
Участва с чета в Илинденско-Преображенското въстание. Става герой в двете балкански войни, в които се окичва с орден „За храброст”.
По време на Първата световна война командва 5-и Македонски полк и успява да подготви личния състав на полка, който е рекрутиран от македонски българи. Оглавява и Школата за запасни подпоручици в Скопие.
За известно време е началник-щаб на Първа пехотна дивизия по бойните полета в Добруджа.
Загива в легендарните боеве при завоя на река Черна на македонския фронт през 1917 г. Погребан е в двора на черквата „Св. Димитър” в Скопие, а сърбите пренасят костите му в градското гробище.
Посмъртно е произведен в чин полковник.
Със съпругата си Райна имат пет деца. Сред тях е известният деец на ВМРО Кирил Дрангов.
Той е баща на една от основните фигури във възстановената в най-новата ни история ВМРО – Райна Дрангова.
Всяка година признателни българи се събират на гроба на полк. Дрангов в Скопие, за да си спомнят саможертвата и безподобния личен пример, с който героят остана запомнен от поколенията.
3 март 2012