Паметникът на поручик Генчо Неделчев е един от малкото запазени на територията на Сърбия. Той е издигнат от съпругата му, която го е поддържала до смъртта си. Това заяви организаторът на ВМРО за София и Кюстендил Стефан Грънчаров по време на поклонението по повод 100 годишнината от убийството му в с. Божица, Босилеградско.
Мероприятието бе част от мероприятията по повод 100 години от Междусъюзническата война и сраженията между българската и сръбската армия. Инициативата е на Културно-информационен център „Босилеград”, гражданско сдружение ГЛАС и Демократичния съюз на българите, подкрепени от ВМРО.
Пред паметника на българския герой бе отслужена панихида, а присъстващите положиха венци и цветя на гроба на поручик Неделчев.
Изнамиране и отбелязване на българските и сръбските военни гробища в Босилеградско, в които са погребани няколко стотин войници, установяване на историческата истина и отдаване на почит на жертвите, поискаха българите от Западните покрайнини. Това ще спомогне за влизането на Сърбия в Европейския съюз, смятат сънародниците ни.
Освен представители на ВМРО от София и Кюстендил, на помена присъстваха посланикът на България в Сърбия Ангел Димитров, военният и военновъздушен аташе в Белград подполковник Емил Шипочки, българският генерален консул в Ниш Атанас Кръстин, делегации на Министерството на отбраната на България и на Регионален съюз на офицерите, както и сержантите от запаса и резерва от град Русе, Военно-историческата комисия, Обществено движение „Западни покрайнини“ и граждани от Босилеград и Божица.
Предвид присъствието на редица високопоставени лица от страна на България, липсата на представители на официалните власти на Сърбия предизвика недоумение и огорчение от страна на сънародниците ни.
На срещата в Културно-информационния център „Босилеград” бе договорено да бъдат възстановени гробовете на петима български офицери, пленени и разстреляни от сръбската армия на 28 юни 1913 година в Босилеград.