Източник: „Лайф нюз”
Младежки консервативен клуб излезе с позиция относно исканията, които България трябва да постави пред македонския премиер Никола Груевски. Повода е предстоящото посещение на македонския премиер Никола Груевски в България.
Ето и пълния текст на позицията:
Отношенията между България и Македония трябва да се основават на принципа на добросъседството и споделеното културно-историческо наследство, база на което е подписаното споразумение между правителствата на двете страни през 1999г.
Ние, младите български консерватори, принципно подкрепяме усилията на Македония за присъединяването на страната към НАТО и ЕС под конституционното й име, а именно Република Македония. Остро осъждаме опитите на Гърция за възпрепятстване на евроатлантическата интеграция на Македония заради спора за името. Освен това смятаме, че България трябва да остане гарант за националната сигурност и териториалната цялост на Република Македония.
Видно е, че България е силно разтревожена от тенденциите на правителството на Никола Груевски да налага националистическо говорене и да създава антибългарски настроения, базирани на подмяна, а на места дори фалшификация на исторически факти и събития. Притеснение буди и постоянното потъпкване на правата на македонските българи чрез административен, съдебен и полицейски произвол.
България би следвало да изисква:
– Македонското правителство да се върне към споразумението от 1999г. като основа на българо-македонските отношения;
– Македонското правителство да се ангажира със спирането на езика на омразата към България;
– Македонското правителство да спре всички действия на посегателство върху българското културно-историческо наследство, както и унищожаването и заличаването на българския характер на паметниците на културата и настоява за възстановяването на унищожените или фалшифицирани надписи върху църкви, манастири, икони съгласно съществуващите международни стандарти и спогодби;
– Македонското правителство да гарантира правата на всички граждани независимо от своя етнически произход или вероизповедание;
– Македонското правителство да се ангажира със спиране на репресиите спрямо македонските българи и да им осигури достъп до български медии (телевизии, радиа и вестници);
– Македонското правителство да не дискриминира българския бизнес и да създаде условия за равнопоставеност на бизнеса в Македония независимо от неговата страна на произход;
– Очакваме от страна на Македония да предприеме конкретни стъпки за реализацията на инфраструктурните проекти, които са от ключово значение за региона като коридор №8.
Вярваме, че България ще следи внимателно за изпълнението на съответните искания, след което ще даде своята политическа подкрепа на Македония. Освен това сме убедени, че страната ни е готова да подпомогне евроатлантическата интеграция на нашата съседка чрез предоставянето на административния си капацитет и ценен опит в тази област.