Текст от блога на зам.-председателя на ВМРО Костадин Костадинов
На ръба сме с електроенергията, не достигат 400 мегавата. Това съобщение, излязло от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, е цитирано от в. „24 часа” (в броя от 10 февруари) като водещо заглавие на първа страница. Оказва се, че единственият наличен резерв към момента, ТЕЦ „Гълъбово”, е излязъл от строя заради авария и това е наложило спирането на българския износ на ток, за да може да се компенсира недостигът на вътрешния пазар.
Това не е прецедент, защото само преди около две седмици, и то без да има авария в американския ТЕЦ (собственик на „Гълъбово” е американската компания AES), първата студена вълна в България предизвика свръхпотребление на ток и съответно спиране на износа, заради спешната нужда на българските домакинства от електричество. Изводът е един – токът в България, грубо казано е на привършване.
На фона на тези апокалиптични факти от около две седмици отново се разгоря за кой ли път дискусията около АЕЦ „Белене”. Като се почна с идването на Хилъри Клинтън и се стигне до прясната визитация на специалния пратеник на САЩ в областта на енергетиката Ричард Морнингстар по нашите медии се изляха купища анализи и коментари на тема „Защо не ни трябва нова атомна централа”.
Не съм много сигурен дали това е координирана акция на американците във връзка с височайшите посещения, или е просто самодейно представление на местните американски мекерета, за де се докарат пред господарите си, но така или иначе се наслушахме на какви ли не простотии.
Да купуваш газ от Русия е енергийна зависимост, да купуваш газ от САЩ („Шеврон”) е енергийна независимост. Да имаш АЕЦ „Козлодуй”, построена от руснаци и притежавана от държавата ни, е енергийна независимост, но да имаш АЕЦ „Белене”, построена от руснаци и собственост на държавата ни, е енергийна зависимост. Да поръчаме на руснаците да направят два блока на „Белене” е енергийна зависимост, но да им поръчаме да направят един допълнителен блок на „Козлодуй” е енергийна независимост.
Като финал на развихрилата се „аналитична” вакханалия всички „експерти” се обединиха около идеята за развитие на алтернативните енергийни източници като ефикасен заместител на ядрената енергия. Ама токът в България свършвал! Е, и? Вятърът духа, слънцето грее, ще се оправим и без АЕЦ, само да пестим повечко електроенергия, че много я харчим.
Ще си призная, че не ми се вярва с вятърни перки и слънчеви панели да преборим една подобна енергийна криза като тази, в която се намираме в момента. Затова съм сериозно притеснен какво ще стане след 5 години, когато ни наложат да спрем и последните два блока на „Козлодуй”. По това време ще сме спрели още два ТЕЦ-а, осигуряващи мощностния баланс на страната, и ако не искаме да изпукаме от студ през зимата ще трябва да купуваме ток от чужбина. Но пък вече ще сме енергийно независими – няма да имаме нова атомна централа. И съвсем независимо ще можем да избираме от кой от нашите съседи Турция, Румъния, Сърбия или Македония, на които към момента изнасяме ток, да внасяме електричество. Впрочем, това няма да има особено значение, стига да не купуваме от Русия. Иначе каква енергийна независимост ще бъде това?
12 февруари 2012