Демократичният съюз на българите изпрати гневно писмо до сръбските медии, в което още веднъж изразява несъгласието си със сръбската политика спрямо българското малцинство в Босилеград. По-долу може да прочетете цялата позиция на организацията.
Демократичният съюз на българите изразява остър протест срещу засилващите се политически действия от страна на управляващата Демократическа партия на Сърбия на д-р Войислав Кощуница и номинираният от нея кмет на Босилеград Владимир Захариев, която на изборите от 6 май т.г. брутално се разправи с опозицията, защитаваща правата и интересите на българското малцинство.
Непризнаването на Демократическия съюз на българите като малцинствена партия на българите от страна на Общинската избирателна комисия в Босилеград със Заключение 013/2012 от 24.04.2012 г., противно на всички Конституционни и законови разпоредби за правата на малцинствата, на практика доведе до изхвърляне на единствената национална и проевропейски ориентирана партия от политическата сцена на Босилеград и завръщане на крайните националистически, великосръбски, антиевропейски и комунистически партии. От тук нататък, в условия на пълна безработица и други непоносими условия за живот, е разчистен пътят към общо обезлюдяване и сърбизиране на община Босилеград.
Четири месеца след изборите, в Босилеград се редуват скандални политически действия от страна на управляващите сръбски власти, застрашаващи правата на българите, гарантирани с Конституцията на Сърбия, Закона за националните малцинства, Закона за основното и средно образование и други закони. В стремежа си да овладее и централизира всички лостове на властта, кметът Владимир Захариев напълно е овладял местните медии и настоява да овладее и централизира и гражданския сектор, особено КИЦ „Босилеград”.
Намесата на кмета Владимир Захариев в кандидатстудентската кампания на българските университети и дублиране на кандидатстудентските курсове по Български език и Българска история, недопускането на международен автобусен превоз на пътници тръгнали от Босилеград на лечение със слънчеви бани в България, неразрешаване на улично осветление на паметника на Левски в Босилеград, преименуване на църквата „Свети Иван Рилски Чудотворец” на „Преподобни Йован Рилски”, умишлено предизвиканата опасност от разпадане на паралелките по български език в ОУ „Георги Димитров” поради липса на учебници на български език и поредното полагане на венци на партизанската чешма по повод „8 септември Ден на освобождението на Босилеград от българската фашистка окупация” на която тази година имаше и венец от кмета на община Босилеград Владимир Захариев – на фона на всеобщата безработица, криза и беззаконие в Босилеград – разобличава истинския характер на великосръбската асимилационна политика, която след изборите от 6 май става все по-брутална и безогледна.
Това поведение на сръбските власти коренно противоречи на духът на дебатите в Европейския парламент 28 март 2012 г. и Резолюцията на Европейския парламент от 29 март 2012 г. за процеса на европейската интеграция на Сърбия, където в препоръките под точки 49-52 се говори за промяна на положението на българското малцинство в Сърбия.
13 септември 2012