По случай 110-годишнината от избухването на Илинденско-Преображенското въстание и 100-годишнината от гибелта на безсмъртния костурски войвода Васил Чекаларов членове на възстановената Илинденска организация поставиха паметна плоча на лобното място на героя. Това съобщиха от организацията.
На бялата паметна плоча с черни букви е изписано: „Тук на 09.07.1913 г. загина за свободата на българите в Македония безсмъртният войвода Васил Чекаларов“.
Той загива при сражение с гръцки войници по време на Междусъюзническата война в местността Лакото, която се намира насред величествените ридове на Вичо планина, в близост до освободеното по време на Илинденско-Преображенското въстание село Невеска (сега Нимфео, Егейска Македония).
Васил Чекаларов е роден през 1874 г. в село Смърдеш (днес Кристалопиги, Егейска Македония). Той е виден деец на македонското движение, ръководител на Костурско през Илинденското въстание и предводител на чети на Македоно-Одринското Опълчение на българската войска по време на Балканските войни. Районът на Костурско, където Чекаларов оглавява революционната дейност, е най-отдалечената от българската държава територия на борбата. Затова и делото на легендарния костурски войвода е с особена значимост и носи необикновена мисия. Приживе войводата от ВМОРО става страшилище както за османските поробители, така и за въоръжената гръцка пропаганда в Македония, като делото му е свързано с постоянното отстояване на свободата на българите. Васил Чекаларов загива геройски бранейки идеалите на своя народ.
По инициатива на ВМРО – Българско национално движение и Български културен клуб – Скопие пред паметната плоча на къщата, в която е живял, на ул. „Шипка“ в столицата, бяха поднесени цветя от активистите на Организацията и сънародниците ни от Македония по повод навършването на сто години от неговата смърт.