По повод на присъденото неотдавна звание „почетен професор“ на президента на Р. Македония Георге Иванов от Московския държавен университет (МГУ) „М.В. Ломоносов“ и проведената във връзка с това церемония на територията на МГУ, председателят на Българския културен клуб – Скопие (БККС) Лазар Младенов е изпратил открито писмо до ректора на МГУ проф. Виктор Садовничий. Това се посочва на официалната страница на сдружението на българите в Македония.
Целия текст на запитването до ректора на МГУ може да прочетете тук:
Дълбокоуважаеми Виктор Антонович,
От медиите научихме, че на специална церемония във Вашия университет македонският президент Георге Иванов е получил званието „почетен професор на МГУ“. Освен това, професор Иванов е изнесъл академична лекция, където са били представени потресаващи исторически и лингвистични „открития“ – русите имали същия език като древните македонци, а самите антични македонци говорили на славянски език. Тези епохални „научни приноси“ на господин Иванов обещават да преобърнат с главата надолу цялото познание на съвременното човечество относно древния свят и средновековието, създавайки съвършено ново славянознание на основата на елинизма и македонизма.
По нататък, в изявлението си на територията на МГУ, г-н Иванов отправя нападки към две европейски страни (България и Гърция), които се осмеляват да не признават нито „откритията“ на Иванов, нито съществуването на самия македонски език (обявен с политическо решение на АСНОМ от 2 август 1944 г. за нов държавен език, отделен от българския език).
По този повод БККС задава следните въпроси на ректора на МГУ:
1. Кой е предложил удостояването на г-н Иванов с висше почетно звание на МГУ? По какъв академичен регламент и критерии, за какъв точно принос в науката, образованието или културата Георге Иванов е получил това звание?
2. Споделят ли ръководството и академичната общественост на МГУ своеобразните възгледи на Георге Иванов относно руския език като еквивалент на говора на античния народ на „славянина“ Александър Македонски?
3. Съгласно ли е ръководството на МГУ с антибългарските и антигръцките политически изказвания на Иванов на територията на МГУ, от които никой не се е опитал да се разграничи?
4. Ръководят ли се лингвистите на МГУ в съвременните си трудове, засягащи македонския държавен език, от решенията и директивите на Комунистическия интернационал от 30-те и 40-те години на 20-ти век?
5. Смята ли ръководството на МГУ, че на фона на изявленията и изказванията на президента Иванов, присъденото му звание „почетен професор на МГУ“ утвърждава международния авторитет на Университета като люлка и светилище на руската наука и висше образование?
Отнасяме се с огромно уважение и благоговение към забележителните традиции и световните постижения на МГУ като най-големия и първостепенен академичен център на руската наука, култура и образование. БККС добре разбира практиката политически ръководители от различни страни да бъдат награждавани с почетни академични звания, стига техните действия и позиции да не граничат с откровеното шарлатанство.
Принос към науката или награда за шарлатанство
СВЪРЗАНИ СТАТИИ