Поведението на сръбските власти, които не допуснаха български граждани, водени от партия „Атака”, в Босилеград, е безпардонна гавра с правовия ред. При други обстоятелства бихме казали, че това е безпрецедентен акт, но няма как да забравим десетките други случаи, в които без причина дейци на ВМРО са задържани на границата или им е отказван достъп до сръбската територия. Това е редовна практика на сръбската държава, а последният такъв случай беше само преди седмици, когато група на ВМРО, водена от заместник-председателя на ВМРО Ангел Джамбазки беше спряна на границата. Групата тогава трябваше да посети честванията по отбелязването на Деня на западните покрайнини.
Радваме се, че една българска парламентарна партия полага усилия за популяризиране на събитията, свързани с Ньойския диктат и положението на българите в западните покрайнини. В същото време за пореден път ние от ВМРО призоваваме господин Сидеров да избягва ефектните жестове, които му осигуряват бърза публичност в една толкова деликатна тема и да вложи повече усилия в използването на лостовете на политическата власт, до която партия Атака е силно приближена.
В същото време по традиция ВМРО в София отбеляза с факелно шествие 91-вата годишнина от подписването на Ньойския договор. Организатор на събитието е Младежката организация на ВМРО в София. Тази година шествието освен протест срещу позорния за България Ньойски договор, беше и в чест на героичните победи на българската армия.
В предните редици бяха представители на българското малцинство в Сърбия – наши сънародници от Босилеград и Цариброд. Те носеха плакати с надписи «Западните покрайнини нямат нищо общо със Сърбия». Участници в шествието бяха разпънали лозунги «Западните покрайнини – завинаги български!», «Народ, който не храни собствена армия, храни чужда», «Мизия, Тракия, Македония».
Стотици привърженици на Организацията се събраха на НДК и потеглиха към паметника на незнайния воин. Критичен момент за полицаите, охраняващи факелния парад, се получи, когато множеството спря пред посолството на Сърбия на ул. «Велико Търново». Там бяха запалени димки и последваха скандирания «И преди и сега Западните покрайнини в България».
Шествието бе водено от младежи и девойки в народни носии с национални трибагреници, следвани от млади момчета с тъпани. В процесията следваха огромни 10-метрови знамена – българско и на ВМРО, носени от 8 човека.
Със запалени факли и викове «България – свобода или смърт», «Долу Ньой» и «ВМРО» шестващите достигнаха посолството на Турция на бул. «Левски» и последваха скандирания «Турция не е Европа» и «Не на Турция в ЕС». Голяма група студенти се включиха в шествието при преминаването му покрай Софийския университет.
Пред паметника на незнайния воин слова произнесоха зам.-председателят на ВМРО Ангел Джамбазки, българи от Западните покрайнини, студенти – българи от Македония. Ангел Джамбазки изчете имената на български офицери, загинали във войните за национално обединение в Македония и погребани в двора на църквата „Успение Богородично” в град Щип, чиито гробове бяха осквернени наскоро от властите в Р Македония, и напомни, че до 1919 г. денят 27 ноември се е чествал като ден на славните победи на българската армия. С падане на колене и минута мълчание беше почетена паметта на знайните и незнайни български герои, дали живота си за свободата и обединението на Отечеството.
Повече снимки от факелното шествие
Видео на Младежката организация
Вижте и репортаж за шествието, излъчен в Новините на БНТ
28 ноември 2010
Факелно шествие на ВМРО премина по централните софийски улици
СВЪРЗАНИ СТАТИИ