Сагата с паметника на Симеон Радев в Скопие взема неочаквани и забавни обрати. Оказа се, че сега на мястото на скулптурата на Симеон Радев в македонското външно министерство ще се появи Жан Моне – един от идеолозите на обединена Европа.
Фигурата на Радев пък щяла да отиде в Музея на македонската борба… (Тук може да прочетете новината за това от „Макфакс“ и да коментирате ) След като известно време се чудиха какво да кажат, властите в Скопие първо решиха да обяснят, че това не е Радев, а Рузвелт, но в крайна сметка си признаха.
Известно е, че Радев е български дипломат, родом от Ресен в пределите на днешна Република Македония и никога не е крил принадлежността си към българската народност. Автор е на знаковата за културното ни развитие книга с красноречивото заглавие „Строители на съвременна България”.
Ако фигурата му остане в Музея на македонската борба в Скопие, това без съмнение е добра новина – защото ясно свидетелства за характера на въпросната македонска борба.
Каква е историята дотук
Прелюбопитна новина занимава от вторник социалните мрежи – паметник на Симеон Радев се появи в Скопие. Изненадата беше още по-пълна, когато стана ясно, че това е фигура на покрива на новостроящата се сграда на външното министерство в македонската столица.
Мнозина побързаха да наредят паметника на Радев до паметниците на Самуил, Гоце Делчев и Даме Груев в центъра на Скопие. Съзряха „присвояване” на история, а популярният историк Божидар Димитров побърза да коментира саркастично, правейки аналогия с първоаприлската шега на агенция „Фокус” за предстоящото изграждане на паметник на Борис III в университета в Скопие. Въпросната агенция пък обяви, че отдавна има опити за „помакедончването” на Радев.
Скопски издания също не останаха длъжни и потърсиха управляващите за коментар. Напомниха, че Симеон Радев бил в българската делегация за подписването на Букурещкия мирен договор през 1913 г. Макар България да е победена страна по този договор, в македонските учебници по история днес страната ни е подведена под отговорност за това, че е… участвала в тогавашното разделяне на Македония.
По-късно във вторник от неназовани официални представители в Скопие с половин уста дойде лаконичната новина, че това не било Радев, а било Рузвелт. Внимателно вглеждане в снимките на двамата обаче показа, че скулптурата в Скопие досущ напомня именно на Симеон Радев.
Накрая стана ясно, че фигурата на Радев/Рузвелт щяла бъде част от цял скулптурен ансамбъл с видни държавни мъже и дипломати от цял свят. Или поне това бил замисълът. Затова и от Скопие започнаха да публикуват снимки и на другите фигури на въпросния покрив на външното министерство. Сред тях е и тази на Ясер Арафат.
Още по-накрая пък стана ясно и, че фигурата ще бъде заменена със скулптура на Жан Моне…
Изводите
Без значение как ще се развие смешно-тъжната история, изводите засега са няколко:
Опитите на младата Република Македония да наваксва със създаване на историчност или да демонстрира световното си място започват наистина да будят насмешка.
В същото време в София, за съжаление, има хора, за които другата българска държава на Балканите е обект на автоматичен присмех или озлобление.
Каквото и да се окаже обаче, едно е ясно: днешните България и Македония се познават малко и това поражда проблеми и недоразумения в отношенията от двете страни на границата.
Но по-тъжното е, че има хора – и у нас, и в Скопие – на които явно това им харесва. Или може би това им е работата.
11 април 2012