По-малко от 900 души по официални данни са се определили като власи у нас. Те имат свои училища, църква, вестник, културни клубове. От друга страна обаче, в Румъния живеят 500 хиляди българи и те нямат такива права, румънските власти ги ограничават. Например, Румъния отне българската църква в Букурещ. Това заяви председателят на ВМРО Красимир Каракачанов, който беше водещ на предаването „Трибунал“ по ТВ7.
Румъния прави изпреварващ ход. Българските правителства през последните десетилетия по никакъв начин не са защитавали правата на българските общности в съседните ни държави и това се използва не само от Румъния, но и от други наши съседи. Най-добрата защита е настъплението, заяви проф. Георги Марков пред Красимир Каракачанов.
Председателят на ВМРО сподели, че Румъния поставя въпроса за свое малцинство у нас превантивно, като компенсация срещу евентуални български изисквания към Букурещ по отношение на българската общност от над 200 хиляди души в Молдова, чието присъединяване към Румъния е желано в перспектива.
ВМРО излезе с официална позиция по темата и заяви, че българският външен министър Николай Младенов трябва решително да парира всякакви опити на Румъния да търси „румънско малцинство” у нас. Задължително е МнВР да отправи изричен отговор към румънския външен министър Кристиан Дяконеску (цитиран от румънски и български медии), който постави въпрос за обсъждане на положението на „малцинството” у нас.
Влашката и куцовлашката етнографски групи у нас имат всякакви права на самоопределение, свои сдружения и културни институции. Това, че в новата история отвъд Дунава за това население беше предпочетен политическият термин „румънци”, не поражда никакво „румънско малцинство” у нас. И това най-добре може да се разбере в разговор със самите хора, които се числят към етнографските групи с имена като армъни, власи и т.н., заявиха от ВМРО в позицията си.
Видеоматериал от предаването „Трибунал“ по ТВ7 с Красимир Каракачанов може да гледате тук.
23 март 2012