Сръбските служби, които държат медиите и голяма част от капитала в Македония, създават тази антибългарска истерия, смята Петър Колев.
Проекторезолюцията на Европейския парламент за Македония и влиянието, което антибългаризмът ще окаже върху пътя на страната към Европейския съюз беше тема на “Кръглата маса” днес. В предаването “Факторът Кошруков” по ТВ7 гостуваха евродепутатът Андрей Ковачев, социологът Венелин Стойчев и кореспондентът на ВМРО в Щип – Петър Колев.
Андрей Ковачев разясни, че поправките в поредната резолюция на Европейския парламент са по инициатива на българските евродепутати. Те гласят, че Македония не трябва да дискриминира хора, които открито заявяват своята българска идентичност или български произход.
Венелин Стойчев коментира, че това, което се случи в сряда в ЕП, е мислене през термините на политическата плуралистична публичност, а това, което се случва в Македония е обратното – отказ от такова политическо мислене и затова там имаме национализъм. Според социолога, ние не реагираме на политическо ниво на македонския антибългаризъм, защото нямаме национални комплекси спрямо Македония, а имаме към Турция.
Петър Колев сподели впечатленията си, че антибългаризмът се усеща все повече в Македония, защото той е в основата на съществуването на това правителство и според него е крайно време българските политици да вземат по-ясни мерки към това. Отношението на обикновените хора към България е доста променено през последните 20 години, добави той. Все повече хора учат и живеят в България, а младите македонци все по-трудно вярват в антибългарската агитация. Хората над 40 г. са тези, които повече държат на македонизма, както и онази част от населението, което е неграмотно и необразовано.
Петър Колев изказа тезата, че Македония, като център на Балканите, е битка между оста север-юг и оста изток-запад. Сръбските служби, които държат медиите и голяма част от капитала, създават тази антибългарска истерия. От друга страна Гърция удря по името, за да не може Македония да се развива. Албанците в Прищина пък издигат транспарантите “От Бог – българи, от Тито – македонци”. Позицията на българските евродепутати се навързва към това, което казват албанците. На Македония трябва да гледаме не като на съсед, а като на геостратегически момент, в който оста Белград -Атина, е срещу оста Тирана-София, каза Колев.
Трябва да използваме инструментът европейска интеграция, за да преодоляваме историческите несправедливости, подчерта Андрей Ковачев. Тези проблеми биха се решили с модернизацията на самата Македония, добави Венелин Стойчев. Тя се блокира под маската на един много удобен национализъм от политическият елит, който се опитва да запази монопола.
Петър Колев добави, че тези структури спират Македония, за да може Сърбия да влезе в ЕС първа. Ако Македония е първа, тя ще се превърне във външна граница на ЕС и ще затрудни бизнеса в Сърбия, смята той.
В заключение Колев добави, че чака момента, в който българското правителство ще каже на Македония, “Докато не изпълните изискванията от Копенхаген 1993 г., в които ясно пише каква държава трябва да сте, за да станете наши партньори в ЕС, вие няма да станете част от него”.
Видео от ТВ 7: част 1, част 2; видео от Youtube
17 март 2012