spot_img
НачалоНовиниТрагедия за българщината в Бесарабия

Трагедия за българщината в Бесарабия

Македонската редакция на „Дойче веле“ публикува материал за съвместните експертни комисии за изучаване на историята с България и Гърция, предложени от българските евродепутати. Материалът е под заглавие „Заеднички историски учебници – реалност или утопија“.
В резолюцията за напредъка на Македония през 2011 г. Европейският парламент насърчи създаването на общи експертни образователни комисии по история с България и Гърция с цел да се допринесе за „обективната интерпретация на историята, да засили сътрудничеството на академичните среди и да допринесе за създаване на позитивни нагласи на младото поколение към своите съседи“.

Пред „Дойче веле“ в Р Македония Андрей Ковачев, един от авторите на това изменение, казва, че България първа призна независимостта на Македония и че тя няма проблеми нито с нейната независимост, нито с гражданите на страната. “Но има проблем с тълкуването, т.е. манипулацията на историята”, смята Ковачев.
Не е лесно да се говори заедно за историята на Балканите – коментират от македонската редакция на „Дойче веле“ и търсят мнението на няколко евродепутати.
Словашкият евродепутат Едуар Кукан е заявил, че промяната е в резултат на компромис. “Аз знам, че това малко е утопия. Според мен, е трудно реализуемо и много трудно да се създаде такава комисия и заедно да се изучава историята. Това е много, много трудно”.
Гръцката евродепутатка Мария Елени-Копа е споделила, че разбира становището на българските си колеги, защото и гърците са засегнали от тази тема: ” Дълго време аз работех върху въпроса за идентичността. Това е нещо много сложно, особено когато се говори за един регион като Балканите, в който двама братя от едно и също семейство се идентифицират по различен начин”.
Българският евродепутат и миналогодишен временен докладчик за Македония, Кристиан Вигенин, констатира: “Едно от нещата, които винаги е разделяло нашия регион и е водело до влошаване на отношенията и дори до войни, е историята и начинът, по който всяка една страна от региона я интерпретира. Аз мисля, че историята трябва да се преподава отделно”.
Словенският евродепутат Йелко Кацин е заявил пред „Дойче веле“: “В двустранните отношения винаги е добре да се създават исторически комисии, тъй като по този начин се изпразва емоционалния заряд. След което са възможни не само стъпки, но и скокове напред”.
От македонската редакция на „Дойче веле“ припомнят за читанка № 2 “Нациите и държавите в Югоизточна Европа”, издадена през 2005 г. на английски и през 2007 г. в Р Македония по европейски проект. В английското издание на читанката от 2005 г. е било поместено писмото “Да бъдеш българин” на Йордан Хаджиконстантинов-Джинот до редакторите на в. “Цариградски вестник”. В читанката, предназначена за учениците в Р Македония, е било публикувано стихотворението на Иван Вазов „Аз съм българче“.
В началото на февруари медиите в Р Македония коментираха съвместните комисии, предложени от българските евродепутати.  Нашумелият македонски режисьор Дарко Митревски, прочул се с лентата „Трето полувреме”, коментира във вестник „Нова Македония”, че България е била завоевател спрямо Македония и че на практика няма как да се честват общи празници, защото определени исторически събития са всъщност трагични за македонския народ. Оригиналната статия можете да видите и коментирате тук.
В друга публикация на „Нова Македония” журналистът Дарко Яневски реторично пита дали България е в състояние да реши спорните исторически моменти със Сърбия и Гърция и подкрепя питането си с припомняне на събития и договори.
Статията е наречена „Българска история за гръцко-сръбска Македония” и може да бъде прочетена в оригинал и коментирана тук.
Македонският научен институт в София приветства създаването на българо-македонските експертни комисии в писмо до председателя на Европейския парламент Мартин Шулц.
ПОВЕЧЕ ПО ТЕМАТА:
Прищина към Скопие: Бог ви създаде като българи, Тито ви направи македонци
Македонски историк: Бугарија да се извини за окупацијата
ДПМНЕ: Българско ТВ предаване се присмя на македонската култура
Европейски шамар за неомакедонизма
Проф. Тр. Митев: Скопие не иска дебат, историята им е подчинена на македонизма
22 февруари 2012

СВЪРЗАНИ СТАТИИ

ОСТАВИ ОТГОВОР

Въведете своя коментар!
Въведете Вашето име

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ

КОМЕНТАРИ